Reklama

Rybí tuk aneb Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny hrají klíčovou úlohu v celé řadě životních procesů v lidském těle, od regulace krevního tlaku a krevní srážlivosti až po zvyšování imunity a protizánětlivé účinky. Mohou se uplatnit v prevenci i léčení mnohých onemocnění.

Omega-3 kyseliny živočišného původu:
Nejúčinnější jsou EPA - kyselina eikosapentanová a DHA - kyselina dokosahexanová, které se hojně nacházejí v rybách chladných vod, například v lososech, makrelách, pstruzích, tuňácích a krillu.

Omega-3 kyseliny rostlinného původu:
ALA - kyselina alfa-linolenová obsažená v oleji ze lněného semínka a v listové zelenině.

Účinky omega-3 nenasycených mastných kyselin:
Snižuje riziko srdečních onemocnění.
Snižuje srážlivost krve.
Omezuje množství triglyceridů (krevních tuků doprovázejících cholesterol).
Snižuje krevní tlak.
Chrání před poruchami srdečního rytmu.
Působí proti zánětům cév, kloubů, střev a kožním onemocněním (lupus a psoriáza - lupénka).
Mohou zmenšovat menstruační křeče.
Pomáhají při psychických potížích, schizofrenii a úpravě dyslexie u dětí.
Mohou být prevencí rakoviny prsu a tlustého střeva.
Dle současných výzkumů se zdají být účinnější omega -3 kyseliny z živočišných zdrojů.

Dávkování:
Při srdečních chorobách, Raynaudově syndromu, lupusu a psoriáze: 3000 mg rybího tuku denně, rozděleno do 3 dávek.
Při revmatické artritidě: 6000 mg rybího tuku denně, rozděleno do 3 dávek.
Při zánětlivých střevních chorobách: 5000 mg denně , rozděleno do 3 dávek.
Důležitý je současný přívod antioxidantů ve formě ovoce, zeleniny nebo užívání vitamínu E.

Reklama

Jako prevenci srdečních onemocnění stačí jíst dvakrát týdně rybu z chladných vod.
Při artritidě nebo jiných zánětlivých stavech konzumace ryb nestačí a je vhodné užívat potravinové doplňky. Omega - 3 mastné kyseliny se užívají při jídle.

Kontraindikace:
Omega-3 mastné kyseliny neužívejte:
- při poruchách krevní srážlivosti nebo užíváte-li jiné léky proti srážlivosti - dva dny před a dva dny po chirurgickém zákroku - máte-li cukrovku (vysoké dávky nad 2000 mg mohou zvyšovat hladinu krevního cukru - poraďte se s lékařem)

Možné vedlejší účinky:
Říhání, plynatost, nevolnost, průjem. Mohou se lišit podle druhu doplňku rybího tuku.

Zdroj: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek - Readeŕs Digest Výběr

Vhodné potravinové doplňky:
Omega-3

Reklama

Komentáře

Fail (Pá, 4. 1. 2008 - 01:01)
Nemám příspěvek, ale dotaz: Má OMEGA 3 nějaké pozitivní účinky na průběh Parkinsonovy choroby ?
Bohumil (Po, 10. 3. 2008 - 18:03)
To nevím, ale znám velice pozitivně působící produkty. Osvědčily se v mnoha případech.Pokud budete potřebovat vědět více, kontektujte mne na adrese: bjaeger"tiscali.cz sdělím Vám potřebná fakta.
Rejpal (Ne, 12. 10. 2008 - 17:10)
Bohumile, Bohumile. Ja znam pro zmenu vsehoschopne dealery nejruznejsich vice ci mene nesmyslnych potravinovych doplnku...
Návštěvník (Ne, 12. 10. 2008 - 17:10)
Bohumile ty šmejdíš jak kuna,uživí tě vůbec ty tvé výrobky??
iva (Pá, 20. 11. 2009 - 20:11)
kolik stojí omega 3
Jana (So, 21. 11. 2009 - 06:11)
V lékárně Ti poradí.Od 60-třeba 900,záleží kolik chceš investovat.
Martina (So, 21. 11. 2009 - 07:11)
kolik stojí omega 3je zde ale i rozdíl v kvalitě
Honza (Ne, 29. 11. 2009 - 17:11)
Jaký je rozdíl mezi Omega3,a Omega3-6-9?
Granvin (Ne, 29. 11. 2009 - 20:11)
Zjednodušeně
Omega 6 jsou tuky, které máme v potravě nejčastěji a neni proto potřeba se jimi více zabývat.
Omega 3 jsou ty supr, nepostradatelné a v mnoha případech léčivé (v případech nemocí z jejich nedostatku, kterých je hodně), které se nacházejí hlavně v rybím tuku a lněném oleji. Pokud chybí, tak je potíž.
Omega 9 jsou dost v olivovém oleji a jsou schopny částečně nahradit 3 a 6, ale ne dokonale.
To jen tak to nejpodstatnější.
Co je ještě dál podstatné je to, že pokud se tuk přepálí, a to jakýkoliv, tak neni prospěšný, ale je to toxická směs. Pro tělo neni problém přijímat tuk, ale je pro něj velký problém přijímat přepálený tuk.
Jaké tuky používat? Na smažení ideálně vepřové sádlo, které má nejlepší teplotní stabilitu. Vegetariáni ho mohou nahradit kokosovým tukem, který má podobné vlastnosti.
Ostatní oleje - olivový, lněný, sezamový aj. jsou vhodné přidávat před koncem vaření (nejsou tam tak vysoké teploty, aby je poškodili) a do studené kuchyně.
To jen tak neodborně to podstatné.
Pavel (Ne, 27. 12. 2009 - 14:12)
kolik stojí omega 3Z osobní zkušenosti doporučuji Gamu od společnosti OKG která také obsahuje Omegu 3 díky znalosti techto produktu verim ze telo si z tohoto baleni dokaze vzit vice navic toto baleni je na tri mesice, takze vychazi levneji a obsahuje navic i prirodni vapnik

jalal (Ne, 21. 2. 2010 - 16:02)
Mám dotaz k Omega3, kdykoli je užívám, jsem po nich jak to říct slušně - nadržený a toužím stále po sexu. Je to normální? Jaká látka to způsobuje? Zajímalo by mě zda to ostatní mají také tak. Děkuji za odpověď. Jaká je kvalita Omega3 od firmy NaturMed Pharma?
Ivana (So, 4. 9. 2010 - 12:09)
kolik stojí omega 3Je rozdil, to je jasne. Doporucuju MaxiCor od Farmaxu, ktery obsahuje čisté omega – 3 nenasycené mastné kyseliny a v pomeru cena kvalita se mi zda jako nejlepsi volba...
Cena Omega (St, 27. 10. 2010 - 21:10)
Z hlediska ceny a kvality se mi dosud nejvíce osvědčil rybí olej v 270ml balení pod názvem: Omega-3 HP natural pomaranč od slovenské společnosti Nutraceutica. Navíc je zbavený rybího nepříjemného zápachu a je i ochucený.
Ubožáček (St, 27. 10. 2010 - 23:10)
Z hlediska ceny a kvality se...ryba-neblbněte-víte kolik je tam toxinů? V moři plave sajrajtů fuj,lidi že to jíte.
Festr (Pá, 24. 12. 2010 - 15:12)
Je rozdil, to je jasne....jakékoli tobolky a dražé jsou chemikálie.
nejlepší (vlastní zkušenost) je tekutý rybí tuk. viz Omega-3 HP, s tím teda zkušenost nemám, ale s Opti Omega-3 Orange ano. Již ho beru přes 3 měsíce a vřele jej doporučuji.
Petr (Po, 3. 1. 2011 - 13:01)
Já již rok beru rybí tuk OPTI OMEGA 3 ORANGE a mohu jen doporučit. Dá se to pít protože má příchuť pomeranče. Nemám rád tablety ;-)
Našel jsem zde http://www.mega-zdravi.cz/
Helena (Po, 3. 1. 2011 - 16:01)
Podle mého názoru stačí zdravá pestrá strava. Vitamíny dodávat podle potřeby,ale Omega 3..to je obchodní záležitos. Doporučuji si o tom vyhledat informace,je jich dost i na netu. Kdysi se dával rybí tuk novorozencům v porodnici a pak chvíli doma.Proč se to asi dávno nedělá?!!!
Osobně radím,fakt si to vyhledejte.Jinak si můžete spíš uškodit.
Možnost výdělku (Po, 3. 1. 2011 - 16:01)
Vyzkoušejte si profesionální IQ test a následně se staňte i Vy součástí našeho týmu!
http://cz.iq-test.eu/#5594
Petr (Čt, 3. 3. 2011 - 03:03)
Si děláte srandu ,nenechte se nachytat jediné zdravé výrobky nebo málo škodlivé lze zakoupit v obchodě ovoce zelenina ,pokud znáte nějaké sportovce přidejte se k nim ,nekuřte je to kravina ,a též není dobré se přežírat. Zapomeňte na tabletky prášky apod. věci ať to baští poslanci i za nás všechny .
M.K. (Ne, 6. 3. 2011 - 16:03)
OMEGA PLUS je přírodní olejíček z rostlinných olejů s blahodárnými a revitalizujícími účinky. Podporuje funkci srdce a cév, stimuluje váhu, zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů. Má antioxidační účinky. Je to český výrobek, který neseženete v žádném obchodě. Chcete informace? [email protected]
Helena (Ne, 6. 3. 2011 - 17:03)
Si děláte srandu ,nenechte...Souhlasím s Petrem a věřím, že ve zdravé stravě a správně dávkované, se najde vše potřebné.Lidi nalítávají celé roky na zbytečnosti. Měli by spíš méně jíst a s rozmyslem..Jenže to intuitivně stejně všichni víte,ale protože to neděláte, možná hledáte spásu v různých doplncích.
oponent (Čt, 31. 3. 2011 - 10:03)
a já si zase myslím,že doplňky jsou nutné,pokud si chce člověk udržet zdraví.Potraviny jsou nezdravé a nikdy se potravou nedoplní potřebné množství zdraví prospěšných látek.
Podmínkou je,aby doplňky byly kvalitní,kontrolované.Lepší investovat do nich,než třeba cigaret.
Petr (So, 16. 4. 2011 - 11:04)
Užíval jsem omega 3 půl roku,jelikož jsem měl mírně zvýšené triglyceridy. Po půl roce jsem byl na krevních testech a žádný zlepšení tam nebylo. Jedinné, co se mi podařilo, při stále stejném způsobu stravy a životního stylu, přibrat PĚT KILO!!! LECITIN je účinější a podstatně levnější. Pokud chcete přibrat, kupte si klasický rybí tuk a alespoň ušetříte. Petr
jana (Út, 28. 6. 2011 - 22:06)
Dobrý den! Přesně tohle mně zajímá. Mám zvýšený cholesterol a krevní tuk triglycerid.Užívám na snížení hladiny ROSUMOP 20mg a hledám odpověď na otázku, zdali účinky léku a Omega3 se nebudou vzájemně vylučovat? Tedy jedním srazit hodnotu a druhým zvednout tutéž...??Odpověď jsem nenašla ani u Kateřiny Cajth.Lékař mi odpověděl pokrčením ramen a prý mi to jistě neublíží.Máte ještě někdo zkušenost?Díky!J
Omega 3-6-7-9 Forte (St, 11. 1. 2012 - 07:01)
Zdravím S omegou 3-6-7-9 mám své zkušenosti opravdu cítím její účinek. A Pokud někdo máte zájem o Originál norské vysoce kvylitní Omega 3-6-7-9 Forte 60tbl nenasycené mastné kyseliny, za opravdu akční nabídku, opravdu levněji neseženete. Tak když tak dejte vědět na mail [email protected] . Mám ktomu i všelijaké brožury a letáky s důkazy kvality.
Kristýna Reperová (Po, 9. 4. 2012 - 11:04)
chtěla bych se zeptat dá se přibrat s rybího tuku?...( v takovych tobolkach) chtěla bych totiž přibrat...
odepišete mi prosím na emal: [email protected]
kolega (Po, 9. 4. 2012 - 11:04)
chtěla bych se zeptat dá se...Kristýno - ano dá a i přibírá. Používej ho dlouhodobě a určitě se váha zvedne (pokud samozřejmě budeš adekvátně jíst -tzn. normálně)
rybí tuk (St, 10. 7. 2013 - 09:07)
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s výrobky od firmy lýsi??Sháním pro dceru rybí tuk v nějaké pro ni poživatelné formě a v lékárně mi nabízely novinku od této firmy. Předtím jsem o ní nikdy neslyšela a nerada bych jen tak vyhodila peníze, tak se raději ptám předem.Jsou to ovocné měkké kapsle s rybím olejem. Obsah EPA a DHA na denní dávku je podle informací dobrý http://www.lekarna.cz/aromatica-kapsle-s-rybim-olejem-pro-deti-60-cps/
marcela (Út, 30. 7. 2013 - 12:07)
Znám tyhle produkty, já mám akorát vyzkoušený nebo tekutý olej. Maruška v září nastupuje poprvé do školky,takže se jí dopředu snažím posílit imunitu,aby to líp zvládala.Taky jsem to chtěla pro lepší vývoj,rybí tuk je vhodný pro dobrý vývoj mozku a snad i snižuje hyperaktivitu. Olej má ovocnou příchuť, není to špatné a po rybách to nijak nesmrdí. Zatím zkoušíme cca měsíc,takže asi krátká doba na nějaké výsledky
Topík (St, 7. 8. 2013 - 16:08)
Omega 3 mastné kyseliny jsou zcela určitě prospěšné zdraví. Stačí pohledat v odborné literatuře nebo na wikipedii. V našich končinách má i smysl užívat je jako doplněk stravy. Jíme málo ryb a ne všechny obsahují O3 nebo by jste jich museli sníst velké množství. Kvalitní přípravky Vám tedy zaručí požadovaný příjem omega 3 mastných kyselin. Ale vyberte opravdu kvalitní, protože se jedná o potravinové doplňky nejsou pod takovým dozorem jako léčiva (kontroluje SUKL). Spousta z nich je opravdu pouze reklamní bublina s min. obsahem O3.

Níže je odkaz na článek, kde je i proklik na nezávislý test MF Dnes. Ne, všechny výrobky obsahují deklarované množství úč. složky...

http://www.elvita.cz/4zdravi/6-CLANKY-ZAJIMAVOSTI/15-Omega-3-a-rybi-olej

Vítěz testu:

http://www.elvita.cz/4zdravi/eshop/13-1-Srdce-cevy-cholesterol/0/5/58-VitaHarmony-Rybi-olej-Omega-3-1000-mg-150-tobolek
Janka (St, 14. 8. 2013 - 17:08)
Nebude někdo kupovat ze zahraničního eshopu Fermentovaný olej z tresčích jater od BLUE ICE ? Přidala bych se k objednávce a rozdělila o poštovné. Je to nejkvalitnější rybí tuk na světě a jednu lahvičku bych si vzala.
marcela (Čt, 15. 8. 2013 - 11:08)
rybí tuk :třeba ten olej, pokud se dává dávka pro děti 5 ml, tak obsahuje 5x vyšší doporučené množství omega 3-mastných kyselin. Doporučená dávka je 250 mg. Mě to dřív posílal kamarád, který pracuje na islandu, teď už se prodává i v nějakých lékárnách v ČR.Já si asi pro sebe pořídím kapsle s olejem ze žraloka. Doporučuje se např.při chemoterapii - zvyšuje počet bílých a červených krvinek, destiček a obnovuje zdravé buňky po poškození ozařováním
Sabina (Út, 20. 8. 2013 - 17:08)
Také svým dětem dávám rybí olej. Ten v těch kapslích. Super je, že to není ani po rybách cítit, takže to bez vezmou bez problému. Já užívám od společnosti Lýsi a zatím jsme teda spokojeni. Kapsle obsahují potřebné vitamíny A,D,E a od nepaměti byl rybí olej na růst a vývoj.
Eva (Čt, 29. 8. 2013 - 01:08)
Nebude někdo kupovat ze...Zvažuji také objednání Blue Ice ze zahraničí. Ozvěte se mi na email [email protected]
Eliška (Ne, 8. 9. 2013 - 11:09)
rybí tuk :třeba ten olej,...Prosím nebudete objednávat Blue Ice ze zahraničí?? Prosím ozvěte se na email: [email protected] Děkuji!!!!
Zuza (So, 14. 9. 2013 - 13:09)
Nabízím rybí tuk Blue Ice http://www.aukro.cz/show_item.php?item=3542412471
! (Po, 7. 10. 2013 - 08:10)
Podle vyprávění mojí babičky jedli lidé za 1. světové války chléb z mouky nastavené dřevěnými pilinami.
Historka nemusí být pravdivá, ale musí se dobře poslouchat.
hezký den (Út, 8. 10. 2013 - 09:10)
blíží se vánoce, každá korunka se hodí, tady je tip jak si do vánoc vydělat 1000 Kč http://www.ermail.cz/link/cmNa7CaY77NclXaVCAJmj72ecclTelXe
kapsle (Čt, 17. 10. 2013 - 11:10)
Bukvicový olej vůbec neznám. Jako malá jsem asi jako každé dítě dostávala rybí tuk ve školce a strašně mi chutnal, stejně tak jako ryby. Moje děti po mě určitě nejsou, protože ryby nechtějí ani vidět a klasický rozlévaný rybí tuk bych do nich nedostala, takže jim kupuju ochucené kapsle lýsi. Jsou měkké a malé, takže se případně dají spolknout celé a po rybách nechutnají,takže to do nich dostanu. Rozhodně se mi to osvědčilo na jejich imunitu, takže jim to dávám dlouhodobě.
A strašně mi chybí ty tabletky, které jsme taky dostávali ve školce...myslím že to bylo na zuby?Jedla jsem je i za ostatní děti :D
kapsle (Po, 21. 10. 2013 - 13:10)
Neříkám, že jsou potravinové doplňky nesmyslné,ale než bych je začala užívat,tak bych se snažila co nejvíc zlepšit stravu. Pořád mi přijde jednodušší, začít zdravěji a kvalitněji jíst, než nechat vše při starém a ládovat se doplňkama.Jako je mi jasné, že je to jednodušší,ale nevím jestli to bude mít časem nějaký význam
poutník (Út, 26. 11. 2013 - 10:11)
Bukvicový olej vůbec...Tím, že jste jedla zřejmě fluoridové tablety i za ostatní děti se moc nechlubte. O škodlivosti těchto tablet na vývoj dětí se totiž už pár let ví.
Blue Ice (Pá, 31. 1. 2014 - 16:01)
Prodám originál Blue Ice Fermented Cod Liver Oil 120 Non-Gelatin caps 800Kč.
Email [email protected].
Blue Ice (Út, 4. 2. 2014 - 20:02)
Doufám, že to není reakce na moji nabídku :o).Blue Ice od Green Pasture je nejen dle mého názoru vysoce kvalitní raw fermentovaný olej z tresčích jater,bohatý na živiny a vitamíny A, D , E a K. Vzhledem k tomu, že fermentace nepoužívá teplo Blue Ice si ponechává více živin, omega mastné kyseliny a enzymy . A levný teda už není vůbec :o).
Sinsin (Po, 3. 3. 2014 - 18:03)
Doufám, že to není reakce...Ne, to nebyla reakce na Vaši nabídku. Souhlasím s Vámi, že olej Blue Ice je jeden z mála kvalitních zdrojů omega3, co se dá sehnat, já sám žádný jiný rybí tuk nepoužívám. Jediné negativum je, že tento olej mnohem dražší, než ostatní rybí tuky. Ovšem za kvalitu se vyplatí připlatit, protože levné rybí tuky jsou silně karcinogenní.
Jana (Út, 4. 3. 2014 - 09:03)
Ne, to nebyla reakce na Vaši...a můžete tu karcinogenitu levných rybích olejů zakoupených v lékárně nějak doložit?
ema (Čt, 20. 3. 2014 - 13:03)
Dobrý den, pokud někdo sháníte čistý rozlévaný rybí olej (velmi dobrý poměr cena / výživové hodnoty), můžu nabídnout nenačatou lahvičku 470 ml. od společnosti FAGRON - Jecori Aselli Oleum (Typus A) plněný pod inertní atmosférou, s dobou trvanlivosti do května 2015. Mám s ním dobrou zkušenost, jen jsem nějak přehnala objednávku v předtuše, že se budě špatně shánět :-) [email protected]
Lukáš (Čt, 20. 3. 2014 - 18:03)
Dobrý den, pokud někdo...Ahoj, já papkám doplňky stravy každý den - stojí pár korun, a mám dobrý pocit, že dělám něco pro svoje tělo, kterému dávám pořádně zabrat **6** Takže pravidelně alespoň Céčko, ale jinak kupuji např. kapsle s Rybím olejem (ne, nesmrdí po rybách **6** ), nebo i zmíněný Rakytníkový olej. Moc lidí to nezná, ale poradili mi to přátelé, a je to super. Kupuji buď v lékarně, nebo na internetu ( také http://www.noventis.cz/produkty-imunita ). Hezký den :-)
Andrea (Po, 24. 3. 2014 - 09:03)
Moc moc nám pomohla OK Omega-3 Complete, posílám odkaz na výrobek: http://www.greneia.cz/greneia/eshop/1-1-E-shop-s-OKG-vyrobky/6-2-OK-Omega-3-Complete/5/9-OK-Omega-3-Complete

obsahuje i další nezbytně důležité látky pro organismus, vůbec je to tam dobře popsané, cena je vyšší, ale je možný ji získat o 40% levněji díky slevové kartě. Je to český výrobek. Chce si to pročíst - složení atd.. Tohle posílám pro ty, kteří hledají pomoc a zatím nic nezabralo, tak případný další tip. Nikoliv pro rejpaly, že jsem nějakej dealer, i když je mi to vlastně šumák, si myslete, co chcete, já jen reaguju, v dobré víře poradit.
Sherwood (So, 20. 9. 2014 - 02:09)
Nevím jak ostatní, ale já si již několik let objednávám potravinové doplňky z USA ze stránek iHerb.com.
Ceny jsou daleko nižší než u nás, účinných látech je v amerických preparátech více a i s dopravou (vozí to DHL) se to pořád vyplatí.
Můj oblíbený olej: http://www.iherb.com/Carlson-Labs-The-Very-Finest-Fish-Oil-Lemon-16-9-fl-oz-500-ml/2796#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=fish%20oil&rc=1414&sr=null&ic=11
A pokud člověk použije při prvním nákupu kód: TMC331 tak mu daj slevu 10 dolarů.
V Čechách jsou výrobci zloději...
Pavel Boravský (Čt, 8. 1. 2015 - 14:01)
Mám dotaz k Omega3, kdykoli...dle složení v ČR podle mě OmegaMarine vede. To se však odráží na ceně. Já používám a zatím spokojenost www.omegamarineforte.cz
Reklama