Reklama

EKZÉM - nutnost jeho vnitřní léčby

Není málo těch kteří se s tímto problémem potýkají. A to způsobem, že postižená místa mažou mastmi, nejčastěji s kortikoidní složkou. Tady se bohužel opomíjí fakt, že ekzém je již jen vnějším projevem jisté vnitřní nerovnováhy a pouhým vnějším ošetřením příčina - kořen zůstává nadále neléčená. Pokud nedojde k výraznější změně životního stylu, projevy ekzému jsou jen potlačené vnější léčbou. Léčit ekzém bez změny životních návyků je stejně účinné jako lít vodu do nádoby s děravým dnem!

Podle alternativních léčebných oborů (tradiční čínská (dále TČM), ayurvédská a indická medicína a také lidové léčitelství jsou základem pro léčbu chronických kožních onemocnění zdravá a dobře detoxikující játra, pevný "střed" - silný trávící systém (pro co nejmenší hromadění hlenů a vlhkosti) a harmonická plíce (vztah plíce - kůže je v TČM znám již mnoho tisíc let).

Kdybychom chtěli v krátkosti popsat co se podle diagnostiky TČM v organizmu při ekzému příromné, tak je to tzv. "suché horko" - při kterém vzniká suchý, svědivý a olupující se ekzém a tzv. "vlhké horko" - při kterém vzniká mokvající ekzém s častou tvorbou puchýřků. U suchého ekzému je z pohledu TČM příčinou tzv. "nedostatečnost krve" a oslabení "jinového" aspektu organizmu. Je to jako kdyby přestalo fungovat chlazení a výživa kůže. Tento typ ekzému se vyskytuje nejčastěji u štíhlých až astenických lidí se sklonem k oslabení "jinového" aspektu a u žen po porodu a při kojení, kdy je tendence k "suchosti" krve. Mokvavý typ ekzému se naopak vyskytuje u konstitučně silnějších pacientů se sklonem k hromadění vlhkosti, hlenů a tuku.

Nevhodné složení jídelníčku - "podhoubí" ekzému. Potraviny, které z pohledu TČM neprospívají lidem se sklonem k ekzému jsou potraviny se zahřívajícím účinkem na organizmus mezi které patří smažená, pečená, grilovaná a kořeněná jídla, dále potraviny jako česnek, cibule, křen, hořčice, z nápojů tvrdý alkohol, červené víno, zázvorový nebo jogi čaj - potraviny, které mění už i tak v neprospěch "chlazení - jinu a krve" posunutou vnitřní rovnováhu.

Ekzém jako alergie na potraviny. Některé potraviny můžou nevhodností svého složení a při časté konzumaci vyvolat také alergickou kožní reakci. V tomto případě je kožní reakce odpovědí imunitního systému?, potravina mu jednoduše řečeno nesedí. V tomto případě by bylo jistě zajímavé srovnat složení jídelníčku pacienta s doporučenými potravinami dle krevních skupin?

Reklama

Kromě dietních doporučení je druhým nejdůležitějším aspektem léčby užití bylin, které srovnávají vnitřní nerovnováhu. Jsou to jednak byliny "zprůchodňující" - moderně řečeno detoxikující játra mezi které patří byliny jako lékořice, mařinka vonná, medvědice léčivá, přeslička rolní, měsíček, rozmarýn, zeměžluč? a dále byliny, které "vytahují" horko z krve a současně doplňují její "jinové" - vyživující a chladivé složky. Jsem patří byliny jako violka rolní, ostřic, ořešák, vachta trojlistá, lopuch, svízel, chmel?

Léčba ekzému alternativní - přírodní léčbou není jednoduchá, je to spíše běh na delší trať?ale ten kdo vytrvá, cíle jistě dosáhne. Nejenom při výběru a preferenci jednotlivých druhů potravin, ale také v užití bylin, akupunktury, psychorelaxace a jiných léčebných metod musí každý sám nebo s pomocí terapeuta zvolit svou VLASTNÍ CESTU, která není nikdy stejná ani u dvou na první pohled stejných pacientů. Nelze se přidržovat matrice "tomu to pomohlo, pomůže to i mě". Pokud toto pochopíme, naše hledání najde svůj cíl.

MUDr. Marek Majerčík Dr.Ac.
www.webpark.cz/prirodnimedicina

Reklama

Komentáře

Grass (Čt, 1. 11. 2007 - 11:11)
To že má ekzém i jiné kožní nemoci vnitřní příčinu vím už dávno. Resp. jsem to přečetl v knihách a slyšel od lidí, kteří dělají alternativní medicínu a věřím tomu. Naproti tomu klasická medicína často tvrdí opak. Jak jsem taky četl velmi důležitá je strava a vyčištěné střevo. Já mám praktické zkušenosti takové, že všechno to, o čem se tu píše, že na ekzém škodí, skutečně škodí a to moc. Ale to co by mělo teoreticky pomáhat, tak pomáhá buď jen velmi málo a nebo vůbec. Např. při nedostatku spánku se stav mé kůže zhorší dost výrazně. Naproti tomu při dodržování několika zásad současně (dostatek spánku, fyzické aktivity, zdravá strava atd.) se to ale zlepší jen nepatrně a dočasně. Jak se má člověk zdravě stravovat, když je denně 10-11 hodin v práci nebo na cestě do ní. Já bych si rád dal v restauraci makrobiotický oběd, ale oni ho tam bohužel nenabízejí. Další věc je ta, že jakékoli pokusy o nápravu kožních problémů a čištění střeva vedly spolehlivě ke zhubnutí což já nepotřebuju, vždy jsem měl podváhu. A zlepšení stavu kůže bylo jen nepatrné. Pak přišel podzim, zima, špatné počasí a bylo to ještě horší i přes veškeré diety a léčbu.

Rád bych tyto neduhy odstranil trvale. Co pro to můžu konkrétně udělat? Když má člověk např. mastnou pleť, jde to nějak odstranit úplně nebo se s tím musí prostě smířit, že má takový geneticky daný typ pleti (podobně jako má třeba modré oči)? Pokud se ekzém podaří odstranit, musí člověk až do konce života držet nějaké diety a pít bylinné čaje aby si tento stav udržel nebo pak může jak se říká "jíst všechno"?
Lenka (Čt, 1. 11. 2007 - 13:11)
Ahoj Grassi, základem je opravdu čištění těla. Je třeba se smířit s tím, že to je úkol doživotní. Abych ti to připodobnila - dokud se topí, musí se čistit komín. Když se dostatečně čistí, tělo může lépe vstřebávat živiny a posiluje si imunitu. Pak má daleko víc síly bojovat s tím co do těla nepatří. Kožní projevy jsou signálem, že v těle je něco špatně. Optimální pomoc je v používání komplexu vnitřního i vnějšího čištění. I když se stav upraví a kožní projevy ustoupí, vnitřní čištění musí pokračovat stále. Je to na dlouhé povídání, napiš mi na alpraha"seznam.cz . Můžu ti doporučit léčbu a poslat fotky toho jak je efektivní.
marcelka (Čt, 1. 11. 2007 - 22:11)
od vcerejska jsem zacala pouzivat KONOPNY DENNI KREM ! snad pomuze... slysela jsem ze ano - 200 kc / 100 ml
Josef (Po, 19. 11. 2007 - 22:11)
Výborné pro obchodníky.
Jana (Čt, 3. 1. 2008 - 04:01)
A jak jinak se chcete dovědět o nových produktech k alternativní léčbě ? Informace je jedna stránka věci, jak se rozhodnu, druhá.Máte dojem, že jen léky s vedlejšími účinky, chemie v potravinách, znečištěné životní prostředí atd. Vás ochrání ?http://mpetruj.sblog.cz
Anonim (Pá, 20. 3. 2009 - 16:03)
Dnes mi zjistily atopický ekzém. Babička mě naučila vyrábět výbornou konopnou mast(výborná i na záněty.
štěpánka horká (So, 26. 6. 2010 - 21:06)
na ekzém znám maxicor. je to ale běh na dlouhou trať
Dana (Ne, 27. 6. 2010 - 00:06)
Mně kdysi stačilo přejít na vegetariánskou stravu, vynechala jsem čistě maso, a ekzém zmizel... asi po roce jsem začala zase jíst "normálně" a zatím to drží, a už je to přes pět let... ale možná jsem výjimka.
pavkane (Po, 4. 7. 2011 - 14:07)
Vřele doporučuji české přírodní doplňky stravy, které pročistí Váš organismus a zbavíte se ekzémů.Vyzkoušené.Poradím.Info v emailu [email protected]
d (Po, 4. 7. 2011 - 14:07)
Vřele doporučuji české...A další pokus o dealerství
Eva (Po, 4. 7. 2011 - 21:07)
Pokud ma nekdo problem s koznim problemem,muze vyzkouset lecbu lecivymi rybickami.Zabira na 99,90% a bez masticek.Muzete se podivat na video
www.youtube.co/user/Tulipina1
Nikoho nenutim,je to kazdeho svobodna volba,muzete se podivat i na www.masazemb.cz a www.lecivka-rybka-mb.webnode.cz,kde jsou i komentare lidi,kteri to jiz zkusili.
Dana 2 (Út, 5. 7. 2011 - 10:07)
Mně kdysi stačilo přejít...Také mi zabralo vegetariánství! Na dva roky jsem vysadila maso a vývary (občas ryba nebo kousek kuřecího) a mám 18!!! let pokoj. Ekzém mě trápil od tří let, měla jsem zafačované ruce i týdny, puberta nepomohla... Pak stačilo vysadit maso a ani po skončení s vegetariánstvím a následným těhotenstvím a 9 měsíci kojení, se mi ekzem nevrátil. Občas mám sušší pleť, ale to se s problémy s ekzémem nedá srovnávat!
stana (Po, 16. 2. 2015 - 20:02)
take mne zlobi sgzem , mam hi na pravem zapesti ana prstech na leve ruce , muze to spusobyt stres,jsem


Miluše (Po, 16. 2. 2015 - 22:02)
Co píše Eva,tak to by mě také lákalo,viděla jsem to v Praze,akorát mám pocit,že to musí šíleně lechtat.
Monika (Út, 26. 1. 2016 - 12:01)
Také mi zabralo...Tak já to mám naopak neměla jsem ho a přešla na vegetariánství a rozjel se mi. Nechci to ale s tím spojovat.
Vendula (Čt, 17. 3. 2016 - 09:03)
A jak se léčí ekzém, pokud obličej a tváře mokvají a na zbytku těla je suchý ekzém ?
Adéla (Čt, 17. 3. 2016 - 14:03)
Jeděte si nechat vyšetřit plíce. Je dost pravděpodobné, že máte pneumochlamydie. Dají se vdechnout kdekoli- supermarkety, letadlo, MHD a pod. Kůže a plíce spolu úzce souvisejí.
jana (Ne, 14. 10. 2018 - 00:10)
ahojky, jak prosím bojujete s atopickým ekzémem? máte někdo zkušenost i s doplnky stravy apod?
jaký detox (Ne, 14. 10. 2018 - 12:10)
na pruritus, prurigo, dlouholetý, způsobený zřejmě dlouhodobým užíváním léků, vyčerpaným organizmem a psychikou?
ondra (St, 17. 10. 2018 - 18:10)
ahojky, jak prosím bojujete... a víš z čeho se ti ten ekzém dělá nebo vubec?
Jitka (Čt, 18. 10. 2018 - 14:10)
Rozhodně všelijaké mokvavé pupínky na obličeji ve zralém věku znamenají nějakou infekci v těle. nechte si udělat základní odběry a hlavně nepatlejte na to všelijaké zázraky ze zdravé výživy.
jana (Čt, 25. 10. 2018 - 15:10)
a víš z čeho se ti ten...právě že různě, pomáhá mi moře a sluníčko a nejhorší je to vždycky v zime :/
Ondra (Út, 30. 10. 2018 - 21:10)
Rozhodně se podívej na produkty na https://www.protopan.cz/
Jirina (Po, 11. 3. 2019 - 08:03)
Na prstech ruky se mi udelaly mokvave pupinky ktere case popraskaly a ta miste jsou Ted sucha a strupoita p.o. case se mi mokvajici pupinky udelaly na vice na rukou hrozne to svedi koupila jsem si konopnou mast a zda se mi ze jsem se po ni osypala jeste vice asi to nebylo dobre rozhodnuti muzete poradit diky moc
Reklama