Reklama

Plod Mangostan

I když jméno zní podobně jako mango, nemá s ním nic společného. A také úplně jinak vypadá. Podle toho co se o léčivých účincích o mangostanu traduje z četných pověstí a mýtů, musí se jednat o něco zcela zvláštního!

Tento pozoruhodný jihoasijský plod, velikosti Kiwi, nadchl i anglickou královnu Victorii. Každého, kdo ji přinesl lila zbarvený plod Mangostanu pasovala na rytíře. Nejmilejší plod královny obdržel tak druhé jméno Královna ovoce. Nejspíše to byla báječná chuť, která vládkyni tak nadchla. Možná, že ji přesvědčila i mimořádná léčivá síla Mangostanu!
Tropický původ
Původním domovem Mangostanu je Asie. Za posledních 150 let se rozšířil do Afriky, Karibiku, Austrálie a Jižní Ameriky. Plodu se daří na vždy zeleném imposantním listnáči, který jen velmi pomalu roste a dosahuje stáří hodně přes 100 let. Rozsáhlé plantáže se nacházejí zásadně jen jižně od 20. stupně rovníku. Strom je extrémně citlivý na klima a netoleruje žádné teploty pod 4 °C a nad 38°C. Po asi 20 letech je možná první větší sklizeň.
Zdravotně hodnotný
V tradiční lidové medicíně Thajska, Malajsie, Filipín, Vietnamu, Indie a Číny se využívají pozitivní účinky mangostanového plodu na zdraví již po generace. Mangostan se používá k antiobiotickému a antiparazitnímu hojení ran, tuberkulózy , malárie a dalších infekcí. Dále je v Asii známo, že Mangostan má vysoce účinné protizánětlivé a bolest tlumící vlastnosti. Používá se při vyrážce, ekzémech a různých kožních nemocech. Podle zachovaných tradicí se mangostan používá při zánětu ušní sliznice, při katarech (zánětech nosu, krku a dýchacích cest), zánětech močových cest, střevních potížích a průjmech.
V oblasti Karibiku se používá část z mangostanu jako posilňující prostředek proti únavě a nevolnosti. Brazilci používají podobný čaj jako pomoc při potížích zažívání. Na Filipínách se používá výtažek z plodu na snížení teploty. Stejně tak se používá rozkrojený plod proti bolestem břicha a to tak, že se rozpůleným plodem potírá bolestivé místo.
Plod, který se umí bránit
Pozoruhodné je také to, že strom a jeho plody se po celou dobu života obejdou bez chemických prostředků proti škůdcům. Ukazuje to, že rostlina musí mít mimořádně významné obranné mechanizmy a silné bioaktivní  látky, kterými se spolehlivě a úspěšně chrání proti nemocem a škůdcům.  Je proto úžasné, když se po pozření mangostanového plodu zjišťuje stále více pozitivních účinků i na člověka.
Boj proti volným radikálům
Mangostanový plod dodává neuvěřitelný zdroj výživných látek! Mezi nejdůležitější účinné rostlinné látky patří Xanthony, které mají významné zdraví podporující  účinné látky, které patří do skupiny flavonoidů. Plod mangostanu je nejbohatším přírodním zdrojem xanthonu na světě. Hlavní nosič zdraví prospěšných účinků je tzv. alfa-mangostin, jehož největší koncentrace je v dužině plodu. Xanthony jsou silné anti-aging-látky a efektivně zabraňují zánětům – což je  vědecky dokázáno.

Xanthony se počítají k tzv. superoxidantům.
Co to jsou antioxidanty?
Antioxidanty jsou důležití protihráči volných radikálů, kteří škodí buňkám. To jsou milióny agresivních spojení, která ohrožují naše zdraví, protože způsobují rychlé stárnutí a onemocnění srdce, krevního oběhu, rakoviny, šedého zákalu, Parkinsonovi a Allzheimerovi nemoci. Xanthony jsou široká paleta antioxidantů a mohou účinkovat ve všech oblastech v těle.
Jsou předurčeny speciálně pro synergii: především ve spojení s dalšími rostlinnými látkami nabývají a rozvíjejí skvěle ochranné účinky. Ani nepřekvapuje, že plod mangostanu spolu se směsí sekundárních rostlinných látek, mezi které patří např. Rajčatový-Lycopin, hroznová jádra OPC a přírodní askorbová kyselina (vitamin C), může uvolnit velké množství zdraví prospěšných efektů, ze kterých profitují všechny orgány v lidském těle.
Jestli jste mladí, nebo staří nevadí, síla přírody může tomuto zubu času definitivně nastavit štít. Člověk jí musí jen včas pro sebe využít a zůstat.

Zdroj:  titulní téma zdravotního časopisu Praxis vydávaného v SRN

Více informací naleznete na: http://www.vitamins-cosmetics.com/

Reklama

Reklama

Komentáře

Helper (Pá, 8. 10. 2010 - 01:10)
Tento druh ovoce lze doma vypěstovat ze semene,stačí jej nechat přez noc nabobtnat..bez dužniny ve vodě,ztrácí klíčivost za 5 dnů,proto je vhodné mu dopřát koupel v dřevěném uhlí(prášku) kdy se klíčivost zvýší o měsíc-dva.
Reklama