Trpíte nedostatkem vitamínu D?

Věděli jste, že nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními? Právě v období chřipkových epidemií, kdy se spotřebují zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v létě, bývá jeho hladina nejnižší. Zejména v zimních a jarních měsících trpí nedostatkem vitaminu D téměř 50 % naší populace. Nové poznatky o tomto vitaminu ukazují, že jeho nedostatek může mít vážné důsledky.

Vitamin D vzniká účinkem slunečních paprsků na kůži, je získáván ze stravy nebo jako vitaminový doplněk. Již dlouho je známo, že nedostatek tohoto vitaminu se projeví v dětství malformací kostí (rachitida). Nově byla prokázána celá řada jeho rolí v organismu, například jeho zásadní význam pro naši imunitu.  „Vitamin D umožňuje správně fungovat, množit se a rychle reagovat na infekci těm bílým krvinkám a dalším složkám imunity, které tuto obranu zajišťují. Působí stimulačně na imunitu vrozenou i získanou. Nové poznatky ukazují jeho klíčovou roli pro obranu proti infekčním onemocněním, například respiračním nemocem, jako je třeba chřipka. Mnoho studií ukazuje i na vyšší výskyt nádorových onemocnění prsou a střeva u lidí s nízkou hladinou tohoto vitaminu, stejně tak na zřetelně vyšší výskyt tzv. autoimunitních onemocnění, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním - příkladem je roztroušená skleróza,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Vitamin D má význam pro správnou funkci mnoha orgánů
Nové poznatky také naznačují, že vitamin D hraje rozhodovací roli pro udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek se považuje za nezávislý rizikový faktor některých onemocnění srdce a úmrtí na kardiovaskulární příčinu. Vysoký krevní tlak či diabetes II. typu jsou také zjišťovány častěji u lidí s nízkými hladinami vitaminu D. U starších osob nedostatek vitaminu způsobuje řídnutí kostí a vyšší pravděpodobnost zlomenin, ztrátu rovnováhy a pády, ztrátu svalové síly a svalové hmoty. U sportovců má vitamin D výrazně pozitivní vliv na objem, výkon a regeneraci svalů, postřeh a koordinaci pohybů.

Vitamin D a těhotenství
Léčba nízkých hladin vitaminu D působí pozitivně na plodnost, riziko osteoporózy u žen a celkový vývoj a růst plodu k normální porodní hmotnosti, dále na snížení výskytu některých komplikací jako je například těhotenská cukrovka a preeklampsie,“ doplňuje MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Chcete vědět, jaká je vaše hladina vitaminu D?
Pouze 1 % lidí v ČR získá dostatek vitaminu D ze stravy. Současný životní styl a nedostatek slunečního záření po velkou část roku vede k omezení tohoto zdroje, proto je většinou nutné cílené doplňování vitaminu D v podzimních až jarních měsících.
Dostatek vitaminu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením, které měří hladinu 25-hydroxyvitaminu D v plazmě. Pokud máte o vyšetření zájem, na krevní odběr přijďte nalačno, cca 12 hodin předtím nejezte a nekuřte. Je vhodné vypít 1/4 litru vody či neslazeného čaje. Výsledky lze vyzvednout další pracovní den po odběru krve.
Veškerá vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Našim klientům se často nechce trávit čas v čekárně u lékaře a pak žádat, zda jim konkrétní vyšetření předepíše. Volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa. Jejich seznam a další informace naleznete na webu www.euclaboratore.cz.

Péče o zdraví je nejlepší investice!

Vitamín D3 můžete zakoupit na: https://www.001shop.cz/p/vitamin-d3-tekuty/

Komerční prezentace

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (20)

 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Slyšeli jste někdo o vigantolvitu? Známá mi ho doporučila na nedostatek Dčka, ale raději bych slyšelavíce zkušenností.

  Dub 18, 2018
 • Obrázek uživatele míla
  míla (anonym)

  Najdi si to tady, je tady plno diskusí s reklamou. Určitě tam i tato chemie je, já dávám přednost sluníčku.

  Dub 18, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Jo to by bylo super, ale moc na slunce nemůžu a jak jsem starší, potřebuji ho doplnit jinak

  Dub 23, 2018
 • Obrázek uživatele Na
  Na (anonym)

  Jo to by bylo super, ale moc...15 minut denně snad můžeš.

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Ja kupovala před časem vigantolvit našim a jsou moc spokojení

  Dub 25, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  To neznám, kouknu se... a kde si to kupovala?

  Dub 27, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  To neznám, kouknu se... a...V papírnictví.

  Dub 27, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Slyšeli jste někdo o...Přímo na stránkách http://www.vigantolvit.cz/ najdeš odkaz ;)

  Dub 28, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Zeptám se raději lékaře, ty nabízené šmejdy si nech. Tam ani koukat nebudu.

  Dub 28, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Ok děkuji moc za tip, vyzkouším :)

  Dub 29, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Vyzkoušej a snad pomůže ;) měj se

  Dub 30, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Ok děkuji moc za tip,...Nepiš za mně, já nemám zájem!

  Dub 30, 2018
 • Obrázek uživatele MarlenkaM
  MarlenkaM (anonym)

  Vigantolvit užívám také, na sluníčko v létě nechodím, protože se hned spálím. Tak mi lékař doporučit doplňovat vitamín D.

  Lis 12, 2018
 • Obrázek uživatele Naďa
  Naďa (anonym)

  Jak dlouho by se měl vigantolvit brát ?

  Lis 14, 2018
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Jak se pozná málo vitamínu D ?

  Lis 17, 2018
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Já na sluníčko chodím rádá, ale i přesto musím vitamín D doplňovat. To, že máte málo vitamínu D Vám zjistí lékař. Balení Vám vyjde cca na dva měsíce, obsahuje 60 tobolek.

  Lis 22, 2018
 • Obrázek uživatele MarlenkaM
  MarlenkaM (anonym)

  no každej nad tím totiž mávne rukou a myslí si, že když se vystavuje na sluníčku tak vitamín D načerpá ale bohužel to tak není. jako doplňků je spoustu ale vigantolvit děla značka která dělá i vigantol pro miminka takže se tam člověk nemá čeho bát tak jak tomu může být u jiných doplňků

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Kdyby jsem měla brát ty zaručeně nutné doplňky na všechno, nestačily by nám peníze na jídlo. A to je důležitější a dá se říct i levnější. Jen dobře vybírat, než zobat tuhle drahou chemii. A miminka dříve tyhle věci nepotřebovaly. A chytrá maminka je nekupuje, protože ví, co je pro dítě zdravější. JDI SE VYCPAT DEALERKO!

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele nono
  nono (anonym)

  Prosim tě, neplácej blbiny, zajdi si chvilku na slunce, každý den chodíš do školy a pokud nebydlíš v podzemním městě, tak si tě slunce najde. Necpi se chemií víc než je nutné a cpát tím mimino na to zapomeň

  Pro 13, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama