Reklama

ŠPENÁT - mýtus Pepka námořníka

Navzdory všeobecnému mínění není špenát zvlášť dobrým zdrojem železa, ale jeho temně zelené listy obsahují mnoho jiných cenných živin. Některé výzkumy ukazují, že patří mezi nejmocnější ze všech zelenin, které pomáhají při prevenci rakoviny.

Špenát obsahuje karotenoidy ve vysokých koncentracích včetně beta-karotenu, který se v těle přetváří na vitamin A. Je také bohatým zdrojem luteinu - karotenového pigmentu, který má ANTIOXIDAČNí účinky. Některé studie svědčí pro to, že pravidelné požívání zeleniny s tmavými listy může chránit před mnoha druhy zhoubného bujení.

Výzkum z roku 1994 ukazuje, že strava bohatá na beta-karoten snižuje riziko makulární degenerace závislé na věku (degenerace žluté skvrny oční sítnice, která je častou příčinou slepoty u starších lidí). Vznik tohoto degenerativního onemocnění střední části sítnice je méně pravděpodobný u lidí, kteří konzumují velká množství listové zeleniny.

Špenát je rovněž užitečným zdrojem kyseliny listové, která je doporučována těhotným ženám jako prevence rozštěpu páteře u dětí.

Moudrost lidové medicíny lze vidět v odvěkém používání špenátu: byl předpisován při vysokém krevním tlaku, při anémii a zácpě. Špenát je hodnotným zdrojem draslíku, který je - jak bylo poslední dobou opakovaně zjištěno - důležitým činitelem při regulaci krevního tlaku.

Reklama

MÝTUS "PEPKA NÁMOŘNÍKA"
Špenát byl velmi dlouho považován za vynikající zdroj železa: v padesátých letech a dříve nutili někteří rodiče děti do špenátu, protože se domnívali, že po něm celkově zesílí. Velký vliv na popularitu "superzdravého" špenátu měla postavička z kreslených grotesek Walta Disneyho - námořník Pepek, který v kritických chvílích spolykal celou plechovku špenátu, aby svým svalům dodal netušenou sílu.

Toto populární nedorozumění vzniklo z prosté matematické chyby, k níž došlo při analýze špenátu a výpočtu obsahu železa v něm. Desetinná čárka na nesprávném místě přiměla mnohé lidi k víře, že špenát obsahuje desetkrát větší množství železa než ve skutečnosti.

Vaše tělo vstřebá více železa, budete-li jíst zeleninu společně s potravou obsahující vitamin C, jako je ovoce nebo rajčata.

Zdroj: Jídlo jako jed, jídlo jako lék - Readers Digest Výběr
 

Reklama

Komentáře

Jaroslav (Po, 28. 11. 2005 - 11:11)
Nejsem odborník na výživu, ale ve vědeckých kruzích se pohybuji a pochybuji, že by mohla vzniknout chyba v destinné čárce. Každý výsledek se několikrát ověřuje a měření probíhá několikrát. Udělat chybu v desetinné čárce je dle mého názoru nemožné a jde pouze o zajímavou historku bez špetky pravdy.
vole, (Po, 17. 12. 2007 - 17:12)
ta chyba se stala před více než padesáti lety... pokud nevěříš na chyby tohoto rázu, kde se potom vzaly havárie jaderných elektráren, raketoplánů etc. etc., u kterých by člověk hledal tu nejvyšší míru bezpečnosti a kontroly všeho... natož u "bezvýznamného" popisu kusu zeleniny... vědče...
vole, (Po, 17. 12. 2007 - 18:12)
oprava... dokonce před více než sto lety...
arabela (Út, 29. 4. 2008 - 15:04)
a všechny další výzkumy tu chybu v desetinné čárce potvrzovaly ? nesmysl......
Milan (Pá, 23. 5. 2008 - 16:05)
No aspon tady spenat vyzdvihuji do nebe:)
http://tn.nova.cz/magaziny/zena/zdravi-a-zivotni-styl/svaly-jako-ze-zeleza.html
A nejenom spenat:)
Návštěvník (Pá, 23. 5. 2008 - 17:05)
Pokud po spenatu rostou svaly,potom ho musi jist kulturisti nekolik kilo denne! Je to samozrejme nesmysl,kulturisti se cpou proteiny,anaboliky,testosteronem..
jolive (Pá, 23. 5. 2008 - 19:05)
Spíš bych věřila tomu,že opravdu došlo k chybě,než tomu,že vědce podlplatil velkopěstitel špenátu..co by z toho taky jinak měli ?
pepa (Pá, 23. 5. 2008 - 20:05)
2kg.denně špenátu a vše máte pod kontrolou to je prověřené,proto nemůže nikdo docilit větších ůspěchu se špenátem.Takové množství nikdo neni schopen denně sníst
Milan (So, 24. 5. 2008 - 10:05)
Tak samozrejme to asi neni na ty svaly co maji kulturisti... Ale tak na normalni:D
Polaris (Ne, 11. 10. 2009 - 18:10)
Nejsem odborník na výživu,...Té chyby se dopustil Dr. E von Wolf v roce 1870, pane co se pohybujete "ve vědeckých kruzích". A jako takový byste snad mohl vědět i to, že vědec si každé své tvrzení nejdříve ověřuje... Škoda, že po těch letech už si to nepřečtete.
Polaris (Ne, 11. 10. 2009 - 18:10)
a všechny další výzkumy tu...Nikoli, žádné další studie se už nedělaly, je třeba si uvědomit, jak asi vypadala věda na pomezí devatenáctého a dvacátého století. Přišlo se na to až v roce 1937. V roce 1981 o tom publikoval T.J. Hamblin v British Medical Journal. Takže arabelko, nemel o věcech, o kterých se neobtěžuješ zjistit ani základní fakta, i když je máš na dosah ruky ;-)
Itasvice hlede… (Út, 13. 10. 2009 - 19:10)
vice hledejte na www.tojesila.cz
Paroprase, sch… (St, 14. 10. 2009 - 14:10)
vice hledejte na...Běžte už s tím poblblým Paroubkem do prdele i s tím vaším spamováním s odkazem na propagandistickou stránku plnou lží a nesmyslů. To v tom vašim Lihovém dmě nemáte nic na práci? Běžte si raději léčit rudý mor a oranžovou choleru a nechte slušné lidi na pokoji.
Palačinka (St, 14. 10. 2009 - 18:10)
Špenátek je náhodou dobrý Mě chutná i z moravským brabcem místo zelí.
Kvazimoda (Pá, 31. 1. 2020 - 19:01)
Špinat z vejcem, nebo medvědí česnek... Nikdy v životě neměl nějakou řimu, nebo teploty... V organismu nemám ani kapku antibiotika, a vypadám na deset let mladší...
Kvazimoda (Pá, 31. 1. 2020 - 19:01)
Špinat z vejcem, nebo medvědí česnek... Nikdy v životě neměl nějakou řimu, nebo teploty... V organismu nemám ani kapku antibiotika, a vypadám na deset let mladší...
Reklama