Reklama

Štítná žláza pohledem chirurga

„Část pacientů s onemocněním štítné žlázy je indikována k chirurgické léčbě.  Tuto indikaci stanoví endokrinolog. Pacient přichází k nám na chirurgickou ambulanci
a po vyšetření chirurgem, pokud je shoda v indikaci k operaci a shoda v rozsahu chirurgického výkonu, je objednán k operaci. Pacient musí s operací souhlasit,“ vysvětluje MUDr. Bohumil Dudešek, zástupce primáře chirurgického oddělení EUC Kliniky Zlín.

Jak je to s nádory štítné žlázy? Jak četné je to onemocnění?

Nádory štítné žlázy tvoří asi 1 % ze všech nádorů. V posledních letech zaznamenáváme nárůst četnosti tohoto onemocnění. U lidí ve věku 15 až 45 let patří mezi 5 nejčastějších nádorů. Nádory štítné žlázy jsou velmi rozmanité a mají velmi rozdílné chování. Vyskytují se tzv. diferencované nádory, jsou nejčastější, mají většinou výbornou prognózu a po operaci se doléčují aplikací izotopu jodu I 131. Existují ale i velmi agresivní nádory, kde nemáme mnoho možností léčby. Je příznivé, že se vyskytují málo.

V posledních letech vidíme zvyšující se počty tzv. mikrokarcinomu. To jsou nádory do velikosti 10 mm. Převážná většina pacientů je již samotnou operací vyléčena.  Jen malá skupina pacientů, kde jsou ještě další přitěžující faktory v histologickém vyšetření, podstupuje také doléčení izotopem jodu I 131.

Na našem oddělení, kde provádíme ročně cca 400 operací štítné žlázy a příštitných tělísek, je výskyt nádoru štítné žlázy asi 20% v celkovém počtu asi 70 pacientů s nádorem.

Reklama

 

Specializujete se také na operace příštítných tělísek. Kolik jich v krku máme a jak se operují?

Udává se, že každý člověk má asi 4 příštítná tělíska, která jsou malá jako červená čočka.  Pokud onemocní, dojde ke změně – o něco málo zvětší, asi do velikosti fazole,
a začnou nekontrolovatelně produkovat parathormon, který způsobuje zvýšené vyplavovaní vápníku z kostí, jeho zvýšené vstřebávání ze střev a tím dojde ke zvýšení hladiny vápníku v krvi. Toto zvýšení hladiny vápníku v krvi má za následek změny v různých orgánech a může způsobovat celou řadu onemocnění: zánět slinivky břišní, vředovou chorobu, kamínky v ledvinách, deprese, má vliv na srdeční činnost.

Pokud nalezneme toto nemocné příštitné tělísko a odstraníme, pak odstraníme příčinu onemocnění a pacient je touto operací zvanou parathyreoidektomie vyléčen.

Operaci lze provádět klasicky, z řezu na krku jako při operaci štítné žlázy, a pečlivou kontrolou celého operačního pole.

 

Je možné operovat příštítná tělíska pomocí miniinvazivních zákroků?

Moderní chirurgie je chirurgií miniinvazivních výkonů. Proto jsme zavedli endoskopickou metodu MIVAP (miniinvazivní video asistovaná parathyreoidektomie).

Tuto metodu je možné použít u pacientů, kde je shoda v lokalizaci nemocného tělíska. Pacient má výsledek sonografického vyšetření, kde je lokalizace tělíska shodná
s výsledkem vyšetření pomocí radionuklidu, které se provádí na oddělení nukleární medicíny. K operaci se používá video věž, stejná jako při operaci žlučníku laparoskopicky nebo pro artroskopii kolene, kdy pomocí malé incize (chirurgické otevření) ve střední části krku pomocí 2-3cm řezu je nemocné tělísko nalezeno a odstraněno. Úspěšnost metody MIVAP je kolem 90 %.

Reklama

Komentáře

Reklama