Reklama

Újma na zdraví a výše odškodnění

V minulých dílech našeho seriálu o právních nárocích poškozených pacientů jsme si definovali právní základ otázky náhrady škody na zdraví a nutnost vhodného právního zastoupení. Dnes si představíme několik případů újmy na zdraví a seznámíme se s možnostmi zvýšení odškodnění nad rámec základního bodového ohodnocení.

Příběh první
Poškozený utrpěl ve věku 22 let velmi těžkou újmu na zdraví, kdy došlo k rozsáhlým zlomeninám po celém těle, včetně poškození vnitřních orgánů. Poškozený se ocitnul v invalidním důchodu a byl vyřazen z pracovní činnosti. Úraz v tak mladém věku byl pro jeho rodinný, sociální, sportovní a kulturní život zcela devastující. Znalecké posudky ohodnotily odškodnění na částku ve výši 513.000,- Kč. Jelikož se poškozený s výši částky odškodnění neztotožnil, rozhodnul se požadovat zvýšení odškodnění prostřednictvím soudního řízení. Soudy shledaly jeho požadavek adekvátním a navýšily odškodnění na celkovou částku ve výši 1.539.000,- Kč. Jen díky odhodlání poškozeného a kvalitnímu právnímu zastoupení byla získána částka ve výši 1.026.000,- Kč nad rámec původně přiznané částky pro zmírnění jeho újmy na zdraví.

Příběh druhý
Zkuste si představit situaci, kdy Váš syn vlivem pochybení jiné osoby utrpí újmu na zdraví se zcela fatálními následky. Došlo k narušení motoriky horních končetin, trpí omezeným pohybem a vlivem újmy na zdraví nastala kompletní změna osobnosti poškozeného projevující se výbušným chováním. Odborní znalci na základě jejich posudku stanovili odškodnění ve výši 1.837.800,- Kč. Může taková částka zcela odčinit způsobenou bolest poškozenému a jeho rodině? V rámci soudního boje bylo získáno celkové odškodnění ve výši 10.179.000,- Kč. Tato částka se jeví již jako adekvátní a je schopna především zajistit budoucí život poškozeného. Přes 8.000.000,- Kč tvoří rozdíl mezi částkou stanovenou v základním bodovém ohodnocení a v soudním sporu nakonec získanou částkou odškodnění.

Příběh třetí
Ve věku 69 let došlo u poškozené k újmě na zdraví. Poškozená patřila k aktivním seniorům, kdy se věnovala sportu, koníčkům a dokonce vyučovala na vysoké škole. Základní odškodnění bylo stanoveno znaleckým posudkem na 565.800,- Kč. V soudním řízení bylo odškodnění navýšeno o dalších 819.600,- Kč na celkovou částku ve výši 1.385.400,- Kč. Tímto příběhem může stanovit, že ani vyšší věk není limitujícím faktorem pro nárok na odškodnění.
Co mají tyto tři příklady ze soudních síní naší republiky společného? Myšlenku, že v případě újmy na zdraví se poškozený nesmí spokojit pouze s částkou poskytnutou pojišťovnou nebo zdravotnickým zařízením, ale detailně zkoumat své práva. Na první pohled může i laik dovodit, že rozdíly v odškodnění u poškozených, kteří se o svá práva zajímali, jsou velmi rozdílné, a to v řádech statisíců až miliónů. Ať se již jedná o pochybení lékaře, dopravní nehodu, pracovní, sportovní nebo školní úraz je pro získání maximálního odškodnění nutné se nespokojit s částkou poskytnutou škůdcem, ale rozhodnout se oslovit profesionály k zajištění spravedlnosti pro poškozeného.

V následujícím článku se zaměříme na práva pozůstalých a již nastíníme s tímto tématem spojenou ochranu osobnosti.

Reklama

Mgr. Petr Budzinski,

advokát ?partner KLB Legal, s.r.o.  ?

Reklama

Komentáře

Br to je zima! (So, 7. 9. 2013 - 08:09)
Du k doktoru a mám 40.NE , let eště ne, horečky,! Sedněte si,slečno,zahuhle lékař,a spadne vám srdce do gatí,už tak dost zvadlé! Tak jak?Deš na čaje?Ne,zaskřehotám,MÁM BLOKY Z DOKTORA!!NECHTĚLI BYSTE MI JE VYLÉČIT?? Stan! faktická poznámka: sem dost sebe vědomá! Strčte si vaše léky do prdele!an!
richard kuba (Po, 20. 10. 2014 - 18:10)
www.podanaruka.cz
Simona (Pá, 4. 11. 2016 - 14:11)
Predem zdravim a dekuji za odpoved. Chtela bych se zeptat, jestli bych mohla zadat soud o financni odskodneni, za neustale vyhruzky, podvodne jednani na mou osobu? jedna se o majitele baraku, kteri se mne snazi vyhodit a neustale mi vyhrozuji, posilaji vypovedi z bytu dale falesny znalecky posudek, ze nemohu uzivat radne byt a dalsi a dalsi naschvaly ... Pokud ano prosim napiste mi bud odkaz kde se o tom neco doctu, pac presne nevim jak to spravne formulovat a tudiz nemohu nic najit, mozna i proto, ze to neni mozne, ale nechci to jen tak vzdat, proto Vas zadam o radu.Jeste jednou moc dekuji s pranim hezkeho dne simona
Q (Ne, 6. 11. 2016 - 11:11)
Predem zdravim a dekuji za...Falešný znalecký posudek je na trestní oznámení. Prostě zajděte s posudkem na nejbližší služebnu PČR, oni vám poradí. Zbytek je na dlouhý a drahý občanskoprávní spor, lepší je najít si nový byt.
Roman Semora (Čt, 16. 3. 2017 - 21:03)
Advokátní kancelář Mgr. Mariana Pavlova - http://www.akhk.cz
evelina (So, 25. 9. 2021 - 13:09)
Velice by mne zajímalo, jak dalece se dá posoudit poškození zdraví s nezvratnou újmou na psychickém i fyzickém zdraví jedince, který dlouhé roky trpěl-trpí nespavostí z důvodu rušení nočního klidu sousedem-fetákem a člověkem zbaveného svéprávnosti, kterého nechala jeho matka žít samotného v bytě 3+1 a umožnila mu tak život, kdy přes den spal a noc , co noc měl návštěvy, kdy se fetovalo o 106 a nechyběla hlasitá muzika, řev atd....TUC, TUC, TUC do úplného zbláznění....horší mučení neznám. Poškození je jednoznačné a jde o vysoký krevní tlak, migrenozní záchvaty, sníženou kvalitu života pro extrémní nespavost a jiné potíže...jako je ukrutná bolest zad pro stálé křečovité stažení zad z té nemožnosti spát v klidu. Obávání se stavu, kdy lze i zešílet.....není úniku. Jak tedy toto řešit, pokud to vůbec lze?...Policie zasahovala nesčíslněkrát a nic se nevyřešilo a nyní , po té, co v bytě i hořelo a ona osoba byla také ohořelá, se rozhodla jeho matka, že ho tam již nenechá.....nyní se má po krátké době, kdy se podařilo vysadit léky na tlak a znovu se učím spát...i když to už asi nikdy nepůjde, vrátit. Je zde tedy obava, že to opravdu neskončí dobře. Prosím o radu a děkuji
evelina (So, 25. 9. 2021 - 14:09)
ještě jsem opomněla napsat, že z dlouhodobého stresu , který již nelze zvládnout, se může vyvinout i rakovina.....může to skončit tedy i smrtí.
Reklama