Reklama

Neodborné cvičení může napáchat víc škody než užitku

Nejčastější novoroční předsevzetí jsou: "Zhubnu!", "Začnu cvičit!". Má to však svá úskalí. Co k tomuto tématu říká zkušený fyzioterapeut rehabilitační ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Rýmařově Mgr. Dariusz Nogol?

„Cvičení, které není řízeno pod odborným dohledem a není tak korigováno dle pohybových a zdravotních možností jedince, může v konečném důsledku přinést více škody než užitku. Při nesprávné volbě či způsobu cvičení může docházet k prohloubení již přítomných svalových dysbalancí a následné bolesti funkční či strukturální příčiny, to vše může vyústit v poškození svalů, šlach i kloubů, které na náhlou fyzickou zátěž nebyly dosud zvyklé.“ 

Možné poškození svalů:

U svalů dochází ke tvorbě mikro ruptur svalových vláken s následným prosáknutím okolí tedy otokem měkkých tkání projevující se bolestivostí a omezení pohybu postižené části těla. 

Možné poškození šlach:

Reklama

V rámci šlachového aparátu při přetížení dochází k častějším zánětlivým procesům a rekonvalescence bývá velmi dlouhá.  

Možné postižení kloubů a kloubních struktur jako jsou chrupavky či menisky:

Při nesprávné vzájemné koordinaci svalových skupin dochází ke špatnému postavení kloubů a tím ke zvýšenému opotřebení kloubních ploch, zvýšenému riziku vzniku či zhoršení kloubních artróz.

Jak tedy správně začít s novým druhem sportu? 

„V ideálním případě by si měl jedinec nejprve stanovit svůj cíl a důvod, proč chce právě se cvičením začít,“ říká fyzioterapeut. Je důležité, zda se jedná o estetický podíl (redukce váhy, povánoční „cvičící horečka“, nová novoroční předsevzetí), cvičení z důvodu zdravotní indikace (vertebrogenní obtíže, bolesti kloubů), nebo se jedná o kompenzaci pracovního zatížení (jednostranná pracovní zátěž, práce u PC, zvedání těžkých břemen). A podle toho zvolit ideální fyzickou aktivitu, která tento cíl splní.  Zvolte si takový sport, který je vám blízký, bude vás bavit a budete se na něj těšit.  Ať si vyberete jakýkoliv sport, myslete na to, že pravidelnost je základ. Obecně lze říci, že začínáme s jednoduššími variantami cvičení, v kratších časových intervalech a s nižší týdenní frekvencí, pomalu tak tělo připravujeme na tělesnou aktivitu, kterou budeme později navyšovat.  Ať už si vybereme jakýkoliv druh cvičení či sportovní aktivity vždy je nejvhodnější způsob poradit se s odborníkem, který stanoví cvičební plán a v lepším případě bude dohlížet na samotné provedení,“ doplňuje doporučení Mgr. Nogol.

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Jitka (Čt, 28. 3. 2024 - 09:03)

Víc škody než užitku? Myslím si, že pokud někdo cvičí s rozumem, tak to nebude tak horké. Já jsem chtěla začít hubnout, a tak jsem se začalahlavně pravidelně hýbat. Proto jsem si pořídila i chytré hodinky od armodd.cz Za dobrou cenu a hlavně taky v dobré kvalitě. Hodinky mi teď zaznamenávají moji kompletní denní aktivitu a vše mi také poctivě zaznamenávají do telefonu. 

Reklama