Reklama

Kdy je vhodné užívat železo ve formě potravinového doplňku?

Železo je esenciální minerál. Je součástí hemoglobinu, sloučeniny, která v krvi přenáší kyslík. Lidé s nedostatkem železa bývají více unavení, protože jejich tělu chybí kyslík. Železo je též součástí myoglobulinu,který pomáhá svalovým buňkám zásobovat se kyslíkem.

Bez dostatku železa nemůže být dostatečně syntetizován ATP (adenosintrifosfát), palivo organismu. Výsledkem je, že někteří lidé s nedostatkem železa pociťují únavu i přesto, že mají normální hladinu hemoglobinu a nemají chudokrevnosti.

Železo ve formě potravinového doplňku je vhodné užívat při následujících potížích:

Anémie (chudokrevnost) a nedostatek železa - Užívat 100 mg denně po dobu až jednoho roku pod dohledem lékaře. Užívání železa je prevencí a léčbou chudokrevnosti. Zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás vhodné.  Nedostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové jsou nejčastější příčiny chudokrevnosti.

Deprese a nedostatek železa - Nedostatek železa může zhoršovat příznaky deprese. Požádejte svého lékaře, aby zjistil, zda netrpíte nedostatkem.

Reklama

Menorrhagie(mimořádně silné menstruační krvácení) a nedostatek železa - Pokud je zjištěn nedostatek železa v krvi užívejte100-200 mg železa denně pod dohledem lékaře.

Atletická výkonnost a nedostatek železa - Železo je součástí hemoglobinu, který přivádí kyslík ke svalům. Pokud organismus trpí nedostatkem železa, může jeho užívání zlepšit atletickou výkonnost. Užívejte pod dohledem kvalifikovaného lékaře.

Poruchy pozornosti, hyperaktivita a nedostatek železa -  V jedné studii byla prokázána významně nižší hladina železa u dětí trpících poruchami pozornosti a hyperaktivitou než u ostatních dětí. Pokud je lékařem stanoven deficit železa, užívání potravinového doplňku může zlepšit chování dítěte.

Kojení a nedostatek železa - Při anémii matky či jejím nedostatku železa, může i dítě trpět jeho nedostatkem. Konzultujte kvalifikovaného lékaře.

Afty a nedostatek železa - Zeptejte se svého lékaře, zda vaše potíže s opakujícími se bolestivými vředy v ústech nemohou souviset s nedostatkem železa v organismu.

Střevní onemocnění a nedostatek železa - Malabsorpce živin při střevních onemocnění může vést k nedostatku mnoha vitamínů, minerálů a živin. Informujte se u svého lékaře o užitečnosti užívat železo.

Šeroslepost a nedostatek železa - Jestliže pacient trpí nedostatkem železa a riboflavinu (vitamínu B2), pak užívání těchto živin, může zvýšit užitek vitamínu A. Užívejte30 mg železa a 6 mg riboflavinu denně.

Před- a pooperační stavy - Předoperační podávání železa v jedné studii snižovalo potřebu pooperačních transfuzí.

Těhotenství a podpora po porodu - Požadavky na železo se zvyšují během těhotenství. Vznik deficitu železa v těhotenství je běžný. Dodávání železa může zabránit vzniku nedostatku železa.

Syndrom neklidných nohou a nedostatek železa - Pokud lékař prokáže, že nedostatek železa je příčinou vašeho syndromu neklidných nohou, pak užívání železa může snížit výskyt potíží.

Zdroj: Solgar

 

Reklama

Komentáře

Petra (So, 28. 7. 2012 - 17:07)
Ja jsem uzivala prirodni produkt Hemoplus, protoze mi po porodu chybelo zelezo, mela jsem anemie. Prispiva ke tvorbe cervenych krvinek. Kupuju ho bezne v lekarnach nebo i pres internet se da: http://www.terezia.eu/cz/produkt/hemoplus
Andy (St, 29. 5. 2013 - 16:05)
Ja jsem uzivala prirodni...http://www.amway.cz/product/100295,iron-folic-plus#.UaYKzdjt5dg

NUTRILITE Iron Folic Plus dodává železo ze dvou zdrojů, které organismus snadno vstřebává, a také kyselinu listovou.
Pokud je Vaše strava nevyvážená, nemůže Vám tyto živiny v dostatečném množství poskytnout. K jejich zvýšené potřebě dochází zvláště během těhotenství a kojení. Tento výrobek obsahuje prvotřídní koncentrát NUTRILITE ze špenátu.


• Obsahuje dvě z nejlépe snášených organických forem železa, fumarát železnatý a glukonát železnatý,
které organismus snadno vstřebává
• Obsahuje koncentrát NUTRILITE ze špenátu
• Některé evropské výzkumy ukazují, že hladina příjmu železa je někdy kriticky nízká nebo nedosahuje
odpovídající úrovně, a to zejména u dospívajících dívek, žen v reprodukčním věku a starších lidí
• Tyto výzkumy také ukazují, že úroveň příjmu kyseliny listové je u všech skupin a zejména u žen v
reprodukčním věku a starších lidí nižší, než se doporučuje
• Bez přídavku umělých sladidel, barviv, ochucovadel a konzervačních látek
Radka (So, 19. 12. 2015 - 18:12)
Máte někdo zkušenosti s tímto železem? Cenově vychází nejlíp na internetu, jaké jsou ceny v lékárnách nevím.
http://hlavnezdrave.cz/obchod/zelezo-tablety-14mg/
Anežka (Čt, 9. 1. 2020 - 15:01)
No nevím jaké máte informace, ale moc se nedoporučuje užívat přímo železo, ale spíš doplněk, který pomáhá železo z jistých potravin využívat.
Dita (Čt, 23. 1. 2020 - 15:01)
Tak to o žádném takovém nevím, brala jsem po porodu železo a je fakt, že jsem po něm měla pěkné problémy.
Hanka (Po, 3. 2. 2020 - 18:02)
Jaké problémy se na to vážou jestli se můžu zeptat ?
Dita (Čt, 20. 2. 2020 - 17:02)
Bohužel způsobuje zácpu a tělu moc neprospívá. Něco jsem si o tom přečetla a byla jsem teda nemile překvapena.
Barča (Út, 25. 2. 2020 - 18:02)
Já jsem nebrala přímo železo, ale doplněk, který je na to, aby pomáhal vstřebávat železo z potravin takže se nemůže stát, že by po něm měl někdo zácpu.
Gabriela (Čt, 2. 4. 2020 - 22:04)
Mohla bych Báro vědět o jaký doplněk jde ? To by mě zajímalo, když pomocí něj doplníte železo, ale přitom železo vůbec neobsahuje ...
Barča (Ne, 5. 4. 2020 - 10:04)
Užívala jsem Gabčo captafer, ten pomáhá vstřebávat železo z potravin.
Reklama