Reklama

Zajímavosti o vitamínu C

Vitamín C patří k nejčastěji užívaným vitamínům. Většině lidí je známý jeho preventivní účinek proti nachlazení a chřipce. Vitamín C má i plno dalších velmi důležitých funkcí pro organismus. Jeho účinky by měli především ocenit lidi z velkoměst, kuřáci, alkoholici, staří lidé, a ženy užívající hormonální antikoncepci. V některých případech bychom však s jeho užíváním měli být opatrní.

Vitamín C je významný antioxidant, což znamená že zneškodňuje volné kyslíkové radikály, vznikající při metabolismu buněk. Tyto agresivní molekuly mohou poškozovat buněčné membrány a přispívat ke vzniku rakovinového bujení.
 

 • Vitamín C hojí rány a přispívá k regeneraci organismu.
 • Podporuje snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku.
 • Zlepšuje vstřebávání železa.
 • Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenu. Působí preventivně na vznik vrásek, rozšířených žilek a křečových žil.
 • Napomáhá k produkci protistresových hormonů.
 • Působí jako přírodní projímadlo.
 • Snižuje častost tvorby krevních sraženin.
 • Působí preventivně proti virovým a bakteriálním infekcím.
 • Zabraňuje přeměně dusičnanů obsažených v zelenině, vodě či uzeninách na nebezpečné nitrosaminy způsobující rakovinu.
 • Nejčastěji užívaná denní dávka je v rozmezí od 250 mg do 4 g.

  Příjem nadměrného množství vitamínu C (kyseliny askorbové) může vést ke vzniku oxalátových a močanových ledvinných kamenů. Proto lidé, kteří užívají pravidelně dávky vyšší než 750 mg, by měli zároveň užívat hořčík (magnézium) a pít dostatečné množství vody.

Při dávkování přesahujícím 10 g se může objevit průjem, nadměrné močení a kožní vyrážka. V takovém případě snižte dávku.

Současný pravidelný příjem vysoké dávky kyseliny askorbové a aspirinu může vyvolat podráždění žaludku, které může skončit až žaludečním vředem.

Reklama

Těhotné ženy by neměly užívat více než 5g vitamínu C denně. V opačném případě se u plodu může vyvinout závislost na vysokých dávkách vitamínu a po narození se bez pokračování maximálního příjmu vitamínu C rozvinou příznaky kurdějí ( nemoc z nedostatku ).

Žvýkací formy vitamínu C mohou poškodit zubní sklovinu.

Vysoké dávky vitamínu C mohou měnit výsledky vyšetření krve a moči. Mohou též překrýt přítomnost krve ve stolici. Je proto nutné před laboratorním vyšetřením informovat lékaře o užívání vitamínu C.

Diabetici musí myslet na to , že při přijímání vysokého množství vitamínu C může být stanovení cukru v moči nepřesné. Některá léčiva proti cukrovce (např. chlorpropamid) mohou ztrácet při kombinaci s vitamínem C účinek.

Pacienti s rakovinou léčeni chemickými preparáty či ozařováním by neměli užívat vitamín C.

Megadávka vitamínu C může z těla vyplavit vitamín B12 a kyselinu listovou. Je třeba se ubezpečit , že máte zaručený alespoň minimální příjem těchto vitamínů.

Autor: mk

Vitamín C se dá zakoupit na http://www.001shop.cz

Reklama

Komentáře

korbel (So, 25. 3. 2006 - 22:03)
Pacienti s rakovinou léčeni chemickými preparáty či ozařováním by neměli užívat vitamín C.???tak to je moc divné, v usa, zjistili,že se dá léčit úspěšně rakovina předavkováním vitamínu c,a to přímo do žil,v nadměrném množství,teď se testuje a má úspěšnost,
mirek (St, 19. 4. 2006 - 10:04)
To se ví už dávno.Ale proč by se otom mělo mluvit nahlas.
nemocná...... (Po, 25. 9. 2006 - 18:09)
Tyto články jsou velice zajímavé..... blahopřeji k takto skvěle vypracovaným stránkám !!!!!!
:-)
šárka (St, 18. 10. 2006 - 22:10)
Američani zkoušejí nemožné věci. před nedávnem tvrdili, že vysoké dávky vit.A jsou lékema prevencí na rakovinu plic a při pokusu se prokázalo, že se u 30% zdravých testovaných lidí rakovina naopak objevila. Nehledě na to, že megadávky vit.A způsobují selhání jater (může nastat až smrt) a odvápňují kosti. Takže všeho z mírou.
Tomáš (St, 18. 10. 2006 - 22:10)
To, co píšeš se týkalo syntetického vitamínu A, resp. betakarotenu. Přírodní betakaroten rakovinu plic nezpůsobuje.
Vitamín A se též běžně jako potravinový doplněk neprodává, ale prodává se bwetakaroten, který se dle potřeby těla přemě?uje na vitamín A.
adam (So, 22. 9. 2007 - 11:09)
je to parada
SLAVEK (Po, 2. 11. 2009 - 11:11)
jako je denna norma użiwania?
Granvin (Po, 2. 11. 2009 - 18:11)
DDD je 60mg
Ale záleží koho se ptáš, někdo řekne, že to stačí (což je hloupost), někdo řekne, že dostatečných je 200mg a někdo doporučí 3000mg.
Sońa (Út, 3. 11. 2009 - 15:11)
Pro běžné účely je 200 mg dostatečných.
V případě braní dávek za určitým účelem, třeba prevence infarktu embolie nebo podpora imunity, tam je potřeba brát vyšší dávky. Pokud se bere s bioflavonoidy nebo quercetinem, je jeho účinek mnohonásobně zesílený.
Granvin (Út, 3. 11. 2009 - 23:11)
V případě, že bychom žili v jiné situaci, bych řekl, že 200mg by bylo dostačující. Vzhledem k náročnosti našeho způsobu života (stres v mnoha různých formách) bych spíš ideální dávku viděl u cca 1000mg/den. V případě dostatečné konzumace čerstvé zeleniny a ovoce by se dala brát nižší dávka, za běžných okolností bych 1g viděl jako optimální.
čtenář (St, 4. 11. 2009 - 04:11)
"Samej fundovanej odborník" DDD je 70mg, a to přírodního vitamínu C. Při onemocnění zvýšit na 200mg/den.Černý rybíz = 200mg/100gr, Černý jeřáb = 500mg/100gr. jahody = 100mg/100gr, pomeranč = 60mg/100gr. Synteticky vyráběný vitamín C zásadně neužívám!!! Zelenina má nízký obsah vitamínu C, ale velký obsah minerálních látek, potřebujeme je také. Jednoduchý recept je: pokud tělo potřebuje nějaký vitamín nebo minerál, dostanete na konkrétní ovoce a nebo zeleninu chuť a nepředávkujete se - přestanete na to mít prostě chuť. Syntetickými preparáty se lehce předávkujete a může dojít k poškození těla. Pokud by jste se přece jen přecpali přírodním vit. C, odejde přebytek běžnou vylučovací cestou, v nejhorším případě dostanete "raketovej pohon"(nemůžu napsat konkrétní názen cesty, ten automatickej, anglicky píšící cenzor by neuveřejnil
příspěvek).
Dana (St, 4. 11. 2009 - 12:11)
Ani vitamin C v tabletách nemusí být syntetický, dokonce by neměl, vedlejší účinky umělého céčka jsou dobře známé, bolesti hlavy, průjmy, časté močení, ledvinové kameny, žaludeční vředy. Samozřejmě většina přípravků je chemka, ale v současné době už není problém sehnat vitamin C dělaný jako extrakt z aceroly, šípků nebo citrusových plodů.
Je to ovšem několikanásobně dražší.
Granvin (St, 4. 11. 2009 - 12:11)
Šup hup a laický čtenář v tom má zmatek.
Marcela (St, 4. 11. 2009 - 13:11)
Řešení je Nutrilite přírodní Vitamin C v 1tbl 30 mg vit.C získaného z aceroly a 35mg bioflavonoidů získaných z citrusových plodů.
Dan (St, 4. 11. 2009 - 13:11)
Šup hup a laický čtenář v tom...Orientace v problematice vitaminů je pro laika prakticky nemožná. V celém státě je velmi málo léčitelů, kteří beze zbytku zvládají problematiku potravinových doplňků a jsou přitom nezávislí. Většinou se stanete obětí dealerů, kteří poskytují ne zrovna objektivní informace. Ne po odborné stránce, to bývá v pořádku, ale co se týče cen, tam vám pohaní konkurenční výrobek, přestože je srovnatelný a zaplatíte třeba třikrát tolik. Kvalitní potravinový doplněk z přírodního zdroje nemůže být levný, ale nemusí být nutně předražený
Vg (St, 4. 11. 2009 - 14:11)
aas
Petra (St, 4. 11. 2009 - 14:11)
Orientace v problematice...Já se taky vyhýbám firmám, které prodávají výhradně systémem podomních prodejců tzv. MLM.
Produkty mají kvalitní, ale předražené.
Poučovat nepotřebuji, jsem biochemička.
Co se týče vit. C, používám od renomované americké firmy Natrol. Obsahuje 500 mg céčka, 500 mg kvercetinu a 100 mg bioflavonoidů. Samozřejmě z přírodního zdroje, v tomto případě jde o extrakt z cibule. A cena je kolem 300.
* (St, 4. 11. 2009 - 14:11)
Já se taky vyhýbám firmám,...Poučit bys potřebovala, abys neplácala hovadiny, že MLM je podomní prodej.
Vanda (St, 4. 11. 2009 - 16:11)
Poučit bys potřebovala, abys...No jistěže MLM není doslova podomní prodej. To asi napsala Petra zjednodušeně nebo tomu nerozumí. Ale většina lidí, pokud s tím nepřišla do styku, vůbec neví, co to je MLM.
V praxi to pro mně znamená dost podstatné zvýšení ceny. Když například prodávala jedna podnikatelka zboží Finclubu v kamenném obchodě, stálo o třetinu méně než když se začlo prodávat v MLM systému.
Výrobky firem, které prodávají v MLM systému, se dají koupit pouze od dealera. Oni si říkají prodejci, distributoři atd. On nebo ona zajdou do skladu a za to, že mi zboží donesou, si přirazí k ceně 30-60%, což je docela dost.
Vanda (St, 4. 11. 2009 - 16:11)
Poučit bys potřebovala, abys...Známí jsou tím především profláklí Herbalifové, kteří mi před 10 lety tvrdili, že za 10 let budou jezdit auta Herbalife a kde nic, tu nic. Prostě dealer vám vždy tvrdí, že jeho zboží je nejlepší a zboží jiných firem je šunt. Když to nechápete, jste za pitomce. Dealeři Amway zase jeden čas pili před zákazníky šampon, aby předvedli, že je ekologický. Chovají se jako členové sekt.
Kromě již zmíněných Herbalife, Amway a Finclub se takhle prodává i Vision, Starlife, Calivita, Avon A Oriflame. A ještě řada dalších, o kterých nevím.
MLM systém je výhodný pro dealery, ale rozhodně né pro zákazníky.
xxx (St, 4. 11. 2009 - 16:11)
Známí jsou tím především...Co tu plácáš kraviny...kdo pil šampon....jsi sjetá!!!
Vanda (St, 4. 11. 2009 - 17:11)
Co tu plácáš kraviny...kdo...Šampon pil dealer Amwaye Grodecký. Opakoval to několikrát. A měl úspěch, aspoň vidíš, co to je za magory. Netvrdím samozřejmě, že všichni, ale většina jo. Ty ses s žádným takovým fanatikem nesetkal/a? A zejména dealeři Herbalife nebo Amwaye jsou dobře šílení. A navíc se stydí, co jsou za firmu. Když mě oslovili, tak se nikdy nepředstavili, co jsou zač a hned začali vnucovat nějaký výrobek.
Sabina (St, 4. 11. 2009 - 17:11)
Šampon pil dealer Amwaye...Vando, to je zbytečný. Píšeš si s dealerem, copak to nechápeš? Normálním lidem lezou tyhle obchodníci s předraženým zbožím krkem. A nejvíc lidi sere právě Herbalife a Amway. Třeba od Starlife nebo Oriflame tak vlezlí nejsou.
Granvin (St, 4. 11. 2009 - 18:11)
Dan
Bohužel máš pravdu, nejlepší je najít si distributora, kterej má v nabídce produkty od více firem. Tak je pak šance, že nejde jen po provizích od své firmy, ale že vybírá, co je nejlepší. Je to ale spíš výjimka, protože takový člověk se ve formě provizí připravuje o body a tim pádem i o peníze, a v dnešní době, kdy se všichni ženou za prachama má svojí váhu.
Například výše zmiňovaný nutrilite má sice supr kvalitu, možná nejvyšší v čr, ale porovnání ceny pro běžného spotřebitele (i distributora) je fakt drsný (1tbl má myslim 200mg a balení 100tbl má maloobchodní cenu 840Kč, VOC 622Kč). Jsem sice jeho distributor, ale je to příklad, kde sáhnu po jiném výrobku, kterej možná není nejlepší v čr, ale třeba druhej nebo třetí a kterej se mi (a hlavně zákazníkovi) cenou vyplatí mnohem víc aniž by to bylo na úkor terapeutického efektu. Jako distributor nutrilite tím ale ztrácím na bodech.

Vanda
MLM se stal pomalu sprostým slovem, díky praktikám některých dealerů, bohužel.
Z ekonomického hlediska je MLM systém nejlepším systémem prodeje na světě, a to je fakt, který neni potřeba přikrášlovat ani shazovat, protože na tom nic nezměníme.
Z hlediska spotřebitele, některý produkty MLM firem jsou celkem zbytečně drahý, ale je hodně těch, který jsou v bezkonkurenční kvalitě a přitom za cenu šuntů z marketu. Jde jen o to použít nezaujatý mozek, kalkulačku a ujasnit si, který z nich se mi vyplatí a který ne a na základě toho jednat.
Jinak jsem distributor amway (mimo jiné) a o pití šamponu a podobně ujetých záležitostech jsem neslyšel ani je neviděl (nepopírám, že některý větve to dělat mohli, ale to je o lidech). Vím snad jen o pár lidech, který před xxx lety, kdy to sem přišlo používali univerzální čistící prosředek i na čištění zubů, ale v podstatě, co je na tom špatného, když to fungovalo líp jak běžná pasta.
Proč se nepředstavují? Ne proto, že by se styděli, ale ptoto, že lidi maj předsudky.
Ale to už jsme od vitaminu C docela daleko.
Granvin, (St, 4. 11. 2009 - 20:11)
chtěl bych mít tvoje starosti.
Vanda (St, 4. 11. 2009 - 20:11)
Dan
Bohužel máš pravdu,...Granvin, to mi nemusíš vysvětlovat, píšeš na Doktorku dlouho a vím, že tvé příspěvky jsou vždy velmi seriózní.
Trh s potravinovými doplňky je u nás deformován už ministerstvem zdravotnictví nebo hygieniky, protože povolené koncentrace jsou žalostně nízké. A právě vysoké koncentrace jsou finančně výhodné. A MLM systém je vzhledem k nízké kupní síle obyvatel extrémně nadhodnocuje. Já osobně používám přípravky od Jarrow, což je americká trojka nebo čtyřka. Jsou cenově nadprůměrní a český distributor z toho dělá silný nadprůměr, ale najdou se i vyjímky. Třeba selen 200 mcg za 235 Czk nebo Lutein 20 mg za 471, to je i na naše poměry velmi solidní. A když se mi česká cena nelíbí, objednávám přímo z USA. Totéž když u nás daný výrobek u nás ministerstvo nepovolilo. Třeba laktobacily 20 mld. nebo čisté Germanium 150 mg, případně 30 mg Lycopen.
Ale co se týče vit. C, ten beru od Calivty, 1000 mg s postupným vstřebáváním, extrakt z šípku. Třeba ani Jarrow nemá vit. C přírodní, jde o askorban vápenatý, prý aby to nedráždilo žaludek a střeva. Má zvýšené pH.
Granvin (Čt, 5. 11. 2009 - 08:11)
Vanda
Já Se zaměřuju převážně na Calivitu, ale třeba Vilcacoru beru od Hemannu, protože se to vyplatí mnohem víc, nebo vápník s hořčíkem vychází líp od Nutrilite atd. Pak různé byliny většinou od Grešíka, ale i jiné, ale stává se, že klienta pro něco pošlu i do lékárny, pokud se mu to vyplatí.
Podle zkušenosti se prodejce může zaměřovat na jednu firmu, ale poradce ne, protože žádná z firem neni dokonalá.
Tia (Čt, 1. 3. 2012 - 20:03)
Autore článku,
chybám v textu se asi nevyhne nikdo, ale pokud chcete působit vzdělaně a hlavně důvěryhodně, asi byste si to měl po sobě přečíst. Pak byste možná zjistil, že antioxidant je doopravdy s měkkým i, tedy za předpokladu, že doopravdy víte, o co se jedná a nejsou to jen naučené znalosti.
Peter (Čt, 19. 4. 2012 - 20:04)
Rád by som podotkol, že obličkové kamene z vitamínu C sú lekársky mýtus, ktorý nikto nikdy nedokázal a pri živote ho drží len neustále opakovanie.

Taktiež by som rád podotkol, že 200mg denne je minimálna dávka, pri ktorej sa u ZDRAVÉHO človeka udrží saturácia fagocytov. Keďže fagocyty majú 20x výkonnejšie pumpy než zvyšok organizmu, táto dávka ešte nezabezpečuje dostatok pre celé telo, a už vôbec nie u chorého. ODD 60mg denne síce zabráni klinickému skorbutu (smrteľnému štádiu deficitu), ale nič viac.

Porovnanie s inými cicavcami ukazuje, že za normálne denné dávky by sa mali považovať cca 3-15g denne. Ostatné cicavce si totiž takéto dávky vyrobia samé pre vlastnú potrebu, človek je jeden z raritných prípadov, ktoré si nedokážu vyrábať vlastný vitamín C kvôli poruche pseudogénu GLO.
Tom (Ne, 24. 2. 2013 - 10:02)
Dobrý den. Našel jsem soutěž o vitamín C
http://www.vitaminyplus.eu/soutez.html
Kristýna (Út, 14. 4. 2015 - 12:04)
Chcete udělat něco pro své zdraví? Zároveň si vydělat? Bez smlouvy, poplatků, s možností osobního výběru peněz na centrále firmy v Praze či převodem na bankovní účet? Tento projekt nyní začal, za několik minut registrace můžete získat stabilní přivýdělek. Zaregistrujte se s kódem HIMALYO-4441 - získáte tím stálou slevu pro své nákupy - 50 Kč na juice a 20 Kč na sušené plody a především možnost stát se partnerem- na stránkách www.himalyo.cz a vyzkoušejte!
Můžete jen udělat něco pro své zdraví - koupí a užíváním juice z kustovnice čínské (goji). GOJI ORIGINAL 100% juice je přírodní, nezahušťovaná a ničím neupravovaná, živá tekutina bez jakýchkoliv přídavných látek lisovaná z výběrových plodů kustovnice čínské, které jsou skutečným elixírem mládí, zdraví a krásy.
helenaoparilova (Út, 14. 4. 2015 - 16:04)
Pacienti s rakovinou léčeni...Přesně, kamarádčin taťka pře půl rokkem umřel na rakovinu, a zkoušeli vitamín do žíly, a prodloužilo mu to život, ikdyž jen o 3 měsíce
Reklama