Vápník není pouze v mléku

Existuje plno lidí, kteří nemají rádi mléko či dokonce trpí nesnášenlivostí laktózy čili mléčného cukru. V takových případech se někdy objevují obavy z nemocí, které se vyskytují při nedostatku vápníku ve stravě - tj. z nadměrné kazivosti zubů, měknutí a řídnutí kostí. Avšak ani lidé, kteří nepřijímají žádné mléčné výrobky, nemusí trpět nedostatkem vápníku, když zajistí jeho přísun z jiných zdrojů.

Používáme výrobky z kozího a ovčího mléka, sójového mléka, která bývá obohaceno vápníkem. Z nemléčných zdrojů najdeme vápník v máku, luštěninách, sardinkách, lískových oříškách, mandlích, sóje, špenátu, ovesných vločkách, černém chlebu.

Nejsou to zdroje zanedbatelné. Kupříkladu šlehačka obsahuje 80 mg vápníku ve 100 g, smetana 106 mg. V máku najdeme 1400 mg, v sardinkách 350 mg, v lískových oříšcích 300 mg vápníku ve 100 g. Pokud máme člověka, kde předpokládáme větší nebezpečí možnosti řídnutí kostí, lze použít i některé preparáty obsahující vápník. Naše lékárny nabízejí nepřeberné množství potravních doplňků. Vždy by se však mělo jednat o vápník z organických zdrojů.

Aby nedocházelo k onemocněním spojeným s nedostatkem vápníku je dobré vyhnout se nadměrné konzumaci kyselinotvorných potravin ( cukr, bílá mouka, káva, coca-cola, maso), protože při překyselení organismu dochází k uvolňování vápníku z kostí a zubů, jelikož je použit v tzv. nárazníkovém systému k neutralizaci nadměrné kyselosti.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (19)

 • Obrázek uživatele Mgr. Literáková
  Mgr. Literáková (anonym)

  V době, kdy značný vzorek naší populace trpí nedostatkem trávicího hormonu renynu, je problém využitelnosti vápníku z mléka opravdu problematický... Pochopitelně možnost pojídání jogurtů, tvarohů, (nejlépe nízkotučných) sýrů, zákysů atd. tento problém částečně řeší. Odpovědí je však podle mého názoru možnost "dopovat se" tabletkami z řas. Konkrétně sladkovodní zelená řasa chlorela obsahuje vyoký podíl vápníku, navíc vápníku několikanásobně vstřebatelnějšího než vápníku z mléka. V době, kdy osteoporóza (problém nikoli výhradně nedostatku vápníku) hýbe především ženským pokolením, věc zralá k zamyšlení. Zájemkyním i zájemcům poskytnu ráda další informace prostřednictvím svého mailu.

  Dub 09, 2001
 • Obrázek uživatele Marcela Frei
  Marcela Frei (anonym)

  Zajimave informace k tomuto tematu najdete na strankach ohz - ochrancu hospodarskych zvirat na adrese www.ohz.cz, navsteva stoji za to! Dekuji

  Bře 20, 2001
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Co se týče nadměrného překyselení našeho organizmu je nutné si uvědomit, že jedním z nejpřirozenějších mechanizmů, který udržuje správné pH naší krve je dýchání. Bohužel většina lidí nevěnuje této nejzákladnější funkci našeho organizmu žádnou pozornost. Preventivně lze proti nadměrné tvorbě kyselinotvorných látek působit správným výběrem potravin a tekutin ( méně či žádné maso, nápoje bez bublin a sladidel)

  Bře 25, 2001
 • Obrázek uživatele Ulrich
  Ulrich (anonym)

  Existuje na trhu u nás neoznačené mléko se sníženým obsahem vápníku?

  Pro 10, 2008
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Článek můžu jedině potvrdit, je jen škoda, že se na to přichází až teď. Od raného dětství živočišné mléko nepřijímám v žádné podobě, protože mám na něj alergii. Doktoři z toho ve své době šíleli, že budu mít výše popisované problémy a ještě něco horšího a že mléko prostě MUSÍM pít. Ve svých 23 letech nemám ani jednu plombu, zuby extrémně zdravé, zubař to označuje za raritu, zlomeného jsem nikdy nic neměla a nehty se mi rozhodně nelámou, mám je celkem silné. Je pravda, že ostatní zdroje vápníku, které jsou v článku popisovány, mám velmi ráda a jím jich hodně. Dnes už si myslím, že mléko má víc negativ než pozitiv a svoje děti bych s ním rozhodně nedopovala.

  Pro 10, 2008
 • Obrázek uživatele elp
  elp (anonym)

  Souhlasím s Bárou a zároveň ji i trochu závidím tu alergii na mléko. Já na to musel přijít později a plomby mě už nezmizí. www.milksucks.com Musím se utěšovat - LEPŠÍ POZDĚ NEŽ NIKDY

  Kvě 12, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Pijte mléko, jezte vápník, bude vám stát jako krápník.

  Kvě 13, 2009
 • Obrázek uživatele Mishaa
  Mishaa (anonym)

  Pomáhá vápník ne růst?

  Zář 04, 2009
 • Obrázek uživatele adam
  adam (anonym)

  Mléko nepiji již 40 let, jím tvrdé sýry, tvaroh, máslo, sem tam Actívii, podmáslí a vepřové na všechny způsoby, vyjma uzeného-(sanytr). Zatím jsem relativně OK.

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  V době, kdy značný vzorek...Trávící hormon renyn? Co to probboha je? Nepletete si to náhododou s renálním enzymem reninem? Rád se dovím něco o novém hormonu, který neznám... a který ani google nezná :DD

  Říj 23, 2011
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Od kamaráda pracujícího v mléčném průmyslu vím, že v nízkotučných jogurtech je vápníku jako šafránu, zato škrobu habakuk. A protože škrob se štěpí na cukr, nejsou nízkotučné výrobky dobré ani na hubnutí jak do nás perou reklamy.

  Lis 06, 2011
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Jsem vegan a vápník doplnuji sezamovým tahinem. Ale udajně je podstatné, kolik člověk příjme vápníku v dětství. Zkuste prostudovat knihu od autor: Vesanto Melinová a Brenda Davisová -Pruvodce vagatariána. Samozřejmě, že Vás nenabádám, aby jste se staly vegetariány, ale jsou tam informace o stravě. Je to kvalitní kniha.

  Lis 06, 2011
 • Obrázek uživatele adam
  adam (anonym)

  Článek můžu jedině...Souhlasím s tebou, vápník je třeba také v mase a nemusím jíst "nějakou" řasu, o které nic nevim i kdyby byla sladkovodní. Co když do té vody přidávají třeba dusík? a nebo jiné růstové látky (chemické). A řasa z moře?, tam lidstvo vypouští a sype už léta ten největší sajrajt co po nich zbyde. Stačí sledovat jak hynou někteří mořští tvorové. Mláko nepiji už 45 let a pořád chodím. Miluji tvaroh,máslo,tvrdé sýry,vejce,masičko(nejnezdravější je klepavý bůček-mňam,mňam), není také k zahození ovar s křenem a vepřové nožičk (sulc) a plno jiných nezdravých dobrot, které ale obsahují i vápník. Na problémy s klouby jsou nejlepší vařené vepřové nožičky nebo koleno a krátké procházky-podle hesla: Funkce dělá orgán. Přestat pro bolest chodit znamená schromnout úplně!

  Lis 06, 2011
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Článek můžu jedině...Je mi 30 a nemam jedinou plombu nebo kaz...Nepovazuju to za az takovou raritu , manzelova maminka ktere je 53 nema jedinou plombu, do pusy jsem ji nekoukala, ale zubare nenavstevuje nikdy. Manzel ma krasne rovne zdrave zuby v 25 letech...

  Led 16, 2013
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  A co s tím chceš dělat?

  Led 17, 2013
 • Obrázek uživatele Barbora
  Barbora (anonym)

  Výborná Doktorka.cz

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pijte mléko, jezte vápník, bude vám stát jako krápník

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele Jana Nováková
  Jana Nováková (anonym)

  Já mléčným výrobkům moc nedám, protože mi nedělají dobře na trávení, asi nějaká nesnášenlivost nebo co. Místo toho si dopřávám Ovo Vital od Biominu, kde je vápníku 350 mg, obsahuje biogenní látky, stopové prvky a neobsahuje žádné pomocné látky ani stabilizátory, takže já jsem spokojená. Kosti i zuby mám zatím v pořádku, dokonce mi to pomohlo se špatnou srážlivostí krve.

  Bře 14, 2019
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Přesně tak Nízkotučný jogurt je nesmysl. Toho tuku je totiž i v normálním jogurtu zanedbané procento, takže je lepší si dát pořádný jogurt, který chutná, než nízkotučnou škrobovou sra.ku, co organismu uškodí daleko více. Ale lidé chtějí být holt klamáni.

  Bře 16, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama