Hořčík jako levná terapie deprese

Průlomová nutriční studie provedená na Larnerově lékařské fakultě Vermontské univerzity a publikovaná v PLoS ONE zjistila, že jen 248 mg magnézia denně vedlo k ohromujícímu zvratu symptomů deprese u sledovaných subjektů.

"Nové výsledky klinického výzkumu ukazují, že hořčík je účinný při řešení příznaků a že je bezpečnější a levnější než léky na předpis", uvádí Science Daily, což přimomíná deset let staré články z Nature News.

Dnes, dokonce i mainstreamová věda potvrzuje, že hořčík je bezpečný, cenově dostupný a účinný způsob léčby deprese.

Navíc další nutriční výhody hořčíku pomáhají zabránit minerálním nedostatkům a chronickým onemocněním mnoha různými způsoby v celém těle a přinášejí obrovské výhody pro kardiovaskulární zdraví, zdraví mozku, zdraví ledvin a mnoho dalšího.

Emily Tarletonová, MS, RD, CD, postgraduální studentka v oboru klinické a translační vědy a vedoucí výzkumu bionutričních testů v klinickém výzkumném středisku Vermontské univerzity a její kolegové provedli klinickou studii účinků perorálních tablet hořčíku u mírné  až střední deprese. Jejich výsledky ukázaly, že hořčík je bezpečný a účinný a je srovnatelný s účinností léků na předpis s SSRI.

Vědci provedli otevřenou, blokovanou, randomizovanou, křížovou studii zahrnující 126 dospělých v ambulanci primární péče. Účastníci studie, kteří trpěli mírnou až středně závažnou depresi, měli průměrný věk 52 let, z toho bylo 38% mužů. Účastníci aktivní studie dostávali 248 miligramů hořčíku denně po dobu šesti týdnů, zatímco pacienti v kontrolní skupině nedostávali žádnou léčbu. Hodnocení symptomů deprese bylo prováděno u všech účastníků dvakrát týdně.

Studijní tým zjistil, že u 112 účastníků s analyzovatelnými daty užívání chloridu hořečnatého po dobu šesti týdnů vyústilo v klinicky významné zlepšení deprese a symptomů úzkosti. Navíc byly tyto pozitivní účinky rychle prokázány ve dvou týdnech, doplňky stravy byly dobře tolerovány a podobně účinné bez ohledu na věk, pohlaví nebo užívání antidepresiv.

"Toto je první randomizovaná klinická studie zaměřená na vliv suplementace hořčíku na příznaky deprese u dospělých v USA," říká Tarleton. "Výsledky jsou velmi povzbudivé vzhledem k velké potřebě dalších možností léčby deprese a našemu zjištění, že suplementace hořčíku poskytuje bezpečný, rychlý a levný přístup k potlačení depresivních příznaků."

Tarleton a kolegové říkají, že dalším krokem je zjistit, zda jejich slibné výsledky mohou být replikovány na větším vzorku rozmanitějšího obyvatelsva.
Autor: mk Zdroj: Sciencedaily

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele starý děda
  starý děda (anonym)

  V literatuře z doby před asi 60 lety zabývající se léčením jsou tyto a mnohé další příznivé vlivy zvýšení příjmu hořčíku dobře známy. Pak se vyvinulo a zmohutnělo tzv. farmaceutické lobby. Ovládlo vše včetně učebních osnov na lékařských fakultách, odvedlo pozornost od prevence nemocí a vlivu výživy. A tak se nyní začínají ojediněle a nesměle objevovat projevy zdravého rozumu. Jinak nic proti chirurgii a některým dalším oborům. Vysoce pochválit. Ale jak hodnotit práci chirurgů provádějících už hromadně bypassy - to tedy nevím, nevím .... v literatuře staré 60 let se dovíte i to, jak za pár měsíců vyléčit levně a sami i aterosklerózu, základ téměř všech srdečně-cévních poruch.

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele starý děda
  starý děda (anonym)

  A ještě bych dodal - miliony lidí zbytečně umírají, stamiliardy tečou převážně marně za patentované "léky". Zatímco asi 80% zdravotních potíží má původ ve vadné výživě, zatímco z asi 60% se "nezná" skutečná příčina - označit vadnou výživu je dosud tabu. Stručně, tyto 2 pojmy považuji za synonyma: zanedbání prevence - genocida.

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele Libuše
  Libuše (anonym)

  Máte pravdu, že výživa má na mnohé nemoci zásadní vliv. I věda dnes to potvrzuje. Bohužel plno lékařů řekně pacientům, že strava žádný vliv nemá. Váš jednoduchý recept na aterosklerózu by mne zajímal. Můžete se více rozepsat?

  Pro 14, 2018
 • Obrázek uživatele Peku
  Peku (anonym)

  Jenom pozor na předávkování. Potom trpí játra a ledviny. A taky je levnější si hořčík nechat předepsat na předpis.

  Pro 14, 2018
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Předávkování při dodržování dávkování hrozí zřídka. Nejohroženější jsou lidé s vážným onemocněním ledvin. Zdravé ledviny přebytečný hořčík z těla odstraňují. Toxické jsou dávky nad 5000 mg /den. Hořčík může být obsažen též v antacidech a projímadlech, tak při jejich užívání souběžně se samotným hořčíkem je nutno si dát pozor a o užívání se poradit s lékařem.

  Pro 14, 2018
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  Chlastám dost magnézku a myslím si, že by to mělo postačovat.

  Pro 15, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama