Reklama

Oxidační stres, antioxidanty a jejich vliv na zdraví

Oxidační stres znamená nerovnováhu mezi tvorbou reaktivního kyslíku (volných kyslíkových radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat tyto reaktivní meziprodukty. Oxidační stres je příčinou mnoha nemocí:

Oxidační stres se může podílet na vzniku:

Aterosklerózy

Onemocnění srdce

Parkinsonovy nemoci

Reklama

Alzheimerovy choroby

Vitiliga

Chronického únavového syndromu

Neplodnosti

Předčasného stárnutí

Antioxidanty jsou látky, které dokáží zachytit volné kyslíkové radikály a tak snižovat riziko oxidačního stresu. Takové látky obsahuje například čerstvé ovoce a zelenina.

Mezi nejznámější antioxidanty patří:

Vitamíny C, E, A a minerály selen a zinek mají antioxidační vlastnosti a přispívají podpůrnými mechanismy imunitnímu systému.

Glutathion je tripeptid tvořený aminokyselinami játry jako nejdůležitější antioxidant v těle. Nedostatek glutathionu může být spojen se stavy související s předčasným stárnutím.

CoQ10 je látka zodpovědná za produkci energie pro buňky a jejich metabolické procesy. S věkem nad 30 let se jeho přirozená produkce snižuje.

Kyselina alfa-lipoová je kofaktor enzymových systémů v mitochondriích a zlepšuje antioxidanty v těle stavu prostřednictvím signální transdukce a genové transkripce.

Kurkuma se může pochlubit mnoha prospěšnými vlastnostmi pro tělo díky obsahu kurkuminu.

Pycnogenol – výtažek z francouzské borové kůry obsahující OPC - Oligomerické Procyanthocyanidiny (nebo také PAC - Proantokyanidiny), známé jako bioflavonoidy, které se starají o antioxidační ochranu lidského těla.

Zelený čaj s obsahem antioxidačních polyfenolů

Borůvky

Antioxidanty lze tělu dodávat v dostatečné míře při pravidelné konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, pití zeleného čaje či v podobě doplňků stravy – buď jednotlivě dle dalších příznivých účinků na organismus či ve speciální antioxidační směsi.

MK

Reklama

Komentáře

Junák (Čt, 12. 5. 2022 - 13:05)
od té doby co užívám směs antioxidantů mám mnohem více energie, takze neco na tom bude
Reklama